امتیاز دهید post

داشبورد مدیریتی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

آنچه در این مطلب می‌خوانید

مدیر یک مجموعه برای مطلع شدن از راندمان کاری شرکت و کارکنان خود نیاز به اطلاعاتی جامع دارد که روی یک نرم افزار داشبورد مدیریتی در دسترس است. دقیقا مثل یک راننده خودرو که نیاز است دور موتور، سرعت ماشین، مقدار بنزین باقیمانده، آمپر درجه آب و غیره را روی کیلومتر ماشین ببیند، مدیر عامل یک مجموعه نیز، نیازمند داشتن برخی متریک است تا عملکرد سازمان خود را ببیند.

مدیر با توجه به مشغله‌های کاری، فرصت کافی جهت بررسی بخش‌های مختلف مانند بخش فروش، نیروی انسانی، استخدام، پروژه‌ها، بخش خرید و… را نخواهد داشت. بنابراین باید برای تسهیل این امور چیزی به اسم داشبورد مدیریت در اختیار مدیران شرکت‌ها و کسب و کارها باشد. آیا شما به عنوان مدیر یک مجموعه تا به حال از خود پرسیده‌اید داشبورد مدیریتی چیست ؟ و چه نیازی به آن داریم؟ امروزه در عصر تکنولوژی و ارتباطات، انواع داشبوردهای مدیریتی طراحی شده‌اند که منجر به سهولت در انجام کار می‌شوند. اگر با نورا همراه باشید، چیستی این نرم افزارها و همچنین کاربرد و چرایی اهمیت آن را برای شما توضیح خواهیم داد.

نرم افزار داشبورد مدیریتی چیست؟

مثالی که در بالا گفتیم مبنی بر اینکه داشبورد مدیریت، کارکردی شبیه به صفحه کیلومتر روبروی راننده دارد، واضح‌ترین مثالی است که می‌شد بیان کرد! مگر می‌شود یک مدیر بدون هیچ داشبوردی که به او امکان تحلیل داده بدهد، فرمان مجموعه را در دست بگیرد؟ بگذارید یک داستان واقعی را برای شما روایت کنیم:

چندی پیش آمپر بنزین خودروی یکی از دوستان، پایین افتاد و خراب شد، این دوست ما از جمله افرادی بود که قبل از آنکه چراغ بنزین خودرو روشن شود، حتما بنزین می‌زد و به قول خودش تا بحال هیچ وقت نشده بود که به دلیل بنزین تمام کردن، کنار خیابان بماند؛ اما بنا به دلایلی از جمله مشغله زیاد، امکان درست کردن آمپر بنزین برایش فراهم نشد و در این مدت به صورت حدسی روانه پمپ بنزین می‌شد، مثلا با خود حساب می‌کرد از روزی که بنزین زدم حدودا چند کیلومتر حرکت کردم و مواردی شبیه به این.

خرابی آمپر بنزین و حرکت بر اساس حدس و گمان، باعث شد کسی که در طول 20 سال رانندگی خود حتی یکبار هم بنزین تمام نکند، در این مدت 4 ماه، 3 بار بنزین تمام کند! علاوه بر این برخی مواقع وقتی به پمپ بنزین می‌رفت با زدن 5 لیتر بنزین، باک پر می‌شد، یعنی حدس او مبنی بر اینکه احتمالا باک خالی است، اشتباه بوده است!

نرم افزار داشبورد مدیریتی ضروری‌ترین و مهم‌ترین اطلاعات مربوط به شرکت را به صورت نمودارها و تصاویر گرافیکی در اختیار مدیران قرار می‌دهند تا با استفاده از آن بتوانید برنامه ریزی کنید.

یکی از فاکتورهای اصلی در تدوین داشبورد، استفاده از شاخص‌های کلیدی عملکرد یا KPI است. مدیر مجموعه توسط این شاخص‌های کلیدی، نحوه عملکرد درست بخش‌های مختلف را سنجیده و مورد بررسی قرار می‌دهد به همین دلیل به آن داشبورد استراتژیک هم گفته می‌شود. اطلاعات در این نرم افزارها براساس نمودارهای هیستوگرام دسته بندی می‌شوند تا داده‌ها قابل نتیجه گیری باشد.

بیشتر بخوانید:
بازاریابی درونگرا (Inbound Marketing) چیست؟

در هر پروژه یا برنامه تجاری، موارد مختلفی، شاخص‌های کلیدی عملکرد را تشکیل می‌دهند. به عنوان مثال در یک پروژه تبلیغات و بازاریابی، باید چگونگی عملکرد بخش فروش، میزان سود، هزینه‌های عملیاتی، میزان جذب مشتری و… سنجیده شود.

مهم‌ترین مزیت یک داشبورد مدیریت این است که آنچه که یک مدیر باید از آن خبر داشته باشد را به صورت خلاصه روبروی او قرار می‌دهد. اما چه اطلاعاتی، آیا همه خلاصه همه اطلاعات نیاز است؟ خیر؛ این چیزی است که سایت heflo در مطلبی که درباره چیستی داشبورد مدیریتی نوشته به آن اشاره کرده است:

این سایت می‌نویسد: «داشبورد مدیریت نموداری است که مهم‌ترین اطلاعاتی را که یک مدیر و تیم برای تصمیم‌گیری باید بدانند، خلاصه می‌کند.»

بنابراین قرار است با یک نرم افزار داشبورد مدیریتی، داده‌هایی که تصمیم گیری ما را راحت می‌کند را خلاصه کنیم. 

به این ترتیب در نرم افزار داشبورد مدیریتی شما نسبت به مسائل مهم و ضروری شرکت و پروژه‌های مختلف، اطلاعات لازم را کسب می‌کنید.

نورا؛ نخستین نرم افزار داشبورد مدیریتی جریان نقدینگی

آنچه از عملکرد داشبورد مدیریت باید بدانید

نرم افزار داشبورد مدیریتی نمایی کلی از تمام داده‌ها و اطلاعات (دیتا) مربوط به شرکت در اختیار مدیران قرار می‌دهند. این دیتاها معمولاً به صورت تصاویر گرافیکی و نمودارهای رنگی نمایش داده می‌شوند.

همان‌طور که ذکر کردیم، شاخص‌های کلیدی عملکرد هر شرکت متفاوت است. در یک داشبورد مدیریت باید تصاویر و داده‌هایی نمایش داده شود که با هدف مجموعه، عوامل تأثیرگذار در پروژه و… مرتبط باشد. گفتنی است برخی از این داشبوردها پلن‌های رایگان داشته که اصطلاحا به آن‌ها نرم افزار داشبورد مدیریتی رایگان گفته می‌شود اما در واقع بخشی از امکانات آن‌ها رایگان است نه همه آن!

اهمیت برخورداری از یک نرم افزار داشبورد مدیریتی

مدیر یک شرکت برای مدیریت بهتر مجموعه خود و تصمیم‌گیری نسبت به آینده شرکت و پروژه‌های آن، باید نسبت به عملکرد تیم خود آگاهی کاملی داشته باشد. در این صورت است که می‌تواند در لحظه‌های حساس و بحرانی بهترین نتیجه را از کارایی خود داشته باشد.

نرم افزار داشبورد مدیریتی نمایی کامل و درعین‌حال مختصر از تمام فعالیت‌ها و فرایندهای شرکت را به صورت لحظه‌ای در اختیار مدیران قرار می‌دهند.

این داشبورها، متریک‌هایی در اختیار مدیر قرار می‌دهد که قابل اندازه گیری است.

یکی از مهمترین معیارهای ایجاد داشبوردهای مدیریتی، هماهنگی شاخص‌های کلیدی عملکرد با هدف و برنامه‌های شرکت است. همچنین تمام داده‌ها در این داشبورد باید به شکل کمی و کیفی قابلیت سنجش و اندازه گیری داشته باشد. شاخص کلیدی عملکرد هر مجموعه باید به شکلی مستقیم با میزان رشد آن ارتباط داشته باشد.

ویژگی‌های یک نرم افزار داشبورد مدیریتی

هر نرم‌افزاری با توجه به امکاناتی که دارد، قابلیت‌ها و ویژگی‌هایی را جهت سهولت در انجام کار و سازمان‌دهی بهتر، به کاربران ارائه می‌دهد. در ادامه به ویژگی‌های مهم نرم‌افزار داشبورد مدیریتی می‌پردازیم:

  • یک داشبورد مدیریتی خوب باید از سیستم‌عامل‌های مختلف پشتیبانی داشته و بر روی تمامی آن‌ها به راحتی نصب و اجرا شود.
  • داشبورد مدیریت باید با استفاده از تلفن همراه نیز قابلیت دسترسی داشته باشند. در این صورت مدیر یک شرکت می‌تواند در موقعیت‌های مختلف از تلفن همراه خود برای بررسی داشبورد استفاده کند.
  • یکی از مهمترین ویژگی‌های یک نرم افزار داشبورد مدیریتی ، خروجی از منابع مختلف است. به این معنی که شما می‌توانید داده‌ها و اطلاعات مورد نیاز خود را از منابع متفاوتی استخراج کرده و مورد استفاده قرار دهید.
  • داشبوردهای مدیریتی قابلیت انتخاب رنگ و فونت داشته و شما می‌توانید داده‌ها را به صورت نمودار و چارت‌های رنگی مشاهده کنید.
  • از دیگر قابلیت‌های این نرم‌افزار مدیریتی، باید به نمایش اطلاعات به صورت مختصر اشاره کنیم.
  • هنگام نصب نرم‌افزار داشبورد مدیریتی باید به پایگاه داده سیستم خود توجه داشته باشید. به عنوان مثال اگر شما از پایگاه داده‌ای مانند اکسل یا اوراکل برای ثبت اطلاعات استفاده می‌کنید، نرم‌افزار نیز باید قابلیت اتصال به این پایگاه را داشته باشد.
  • دسترسی همزمان چند کاربر به یک داشبورد؛ البته همه نرم‌افزارها از این قابلیت برخوردار نبوده و هنگام خرید به نسبت نیاز خود باید به این مورد توجه داشته باشید.
  • قابلیت برنامه‌ریزی و به اشتراک گذاشتن اطلاعات با همکاران
  • قابلیت طراحی سفارشی بر اساس نوع شرکت یا پروژه و اهداف آن
  • امکان برجسته کردن نکات مهم و کلیدی در روند رشد و تحقق هدف شرکت
بیشتر بخوانید:
رسم نمودار جریان نقدینگی در اکسل

مزایای استفاده از نرم افزار داشبورد مدیریتی چیست؟

برخی از مزایای استفاده از نرم افزارهای داشبورد مدیریتی را در زیر با هم بررسی می‌کنیم:

بهبود فرایند تصمیم‌گیری و حل بحران در داشبورد مدیریتی

در هر مجموعه، موقعیت‌هایی به وجود می‌آید که مدیران باید تصمیمی درست اتخاذ کنند. در شرایط بحرانی، داشبوردهای مدیریتی به مدیر این امکان را می‌دهند تا با در اختیار داشتن اطلاعات مهم و کافی، تصمیمی منطقی بگیرد.

تدوین اهداف شرکت با نرم افزار داشبورد مدیریتی

یکی از مهمترین مزایای داشبورد مدیریتی، تدوین خط مشی اصلی و اهداف مجموعه و سازمان است. یک نرم‌افزار داشبورد مدیریتی این قابلیت را دارد تا استراتژی مربوط به پروژه و اهداف شرکت را به شکلی بهینه تدوین کند.

عوامل تأثیرگذار منفی و مثبت

مدیر یک مجموعه باید همواره عوامل مثبت و منفی که بر روی روند پروژه‌ها و اهداف شرکت تأثیرگذار هستند را شناسایی کند. این نرم‌افزار کمک می‌کند تا فرایندهای مختلف با توجه به نقاط قوت و ضعفشان بررسی، اصلاح یا تکمیل شوند.

ارزیابی عملکرد مجموعه

با استفاده از داشبوردهای مدیریتی شما می‌توانید بر روی بخش‌های مختلف شرکت نظارت داشته باشید. همچنین این امکان وجود دارد تا نسبت به بازدهی و بهره‌وری نیروی انسانی نیز به صورتی جامع آگاه شوید.

ارتباط مؤثر در جهت رشد سازمان

نرم افزارهای داشبورد مدیریتی، ابزارهایی مؤثر در جهت دسترسی به داده‌ها و اطلاعات یک شرکت محسوب می‌شوند. همچنین با استفاده از این ابزار مدیران می‌توانند ارتباطات خود با افراد درون سازمان، مشتریان، سرمایه‌گذاران و… نیز بهبود بخشند. در واقع شما با استفاده از تصاویر گرافیکی و نمودارها، اطلاعات مفیدی را در اختیار نیروی انسانی و همچنین رقبا و همکاران خود خارج از مجموعه، قرار می‌دهید.

بیشتر بخوانید:
مالیات علی الراس چیست؟

بررسی عملکرد نیروی انسانی

داشبورد مدیریتی ارزیابی کاملی از نحوه عملکرد کارکنان شرکت برای مدیر به نمایش می‌گذارد. با استناد به این اطلاعات و منابع، مدیران یک سازمان می‌توانند نسبت به نقش کارکنان در رسیدن به اهداف شرکت، آگاه شوند. در مقابل نیز میزان سخت‌کوشی و تعهد کارکنان، سرمایه انسانی شرکت، عملکرد نیروی انسانی و… توسط شاخص‌های کلیدی عملکرد مورد سنجش قرار می‌گیرند.

نرم افزار داشبورد مدیریتی نورا

همان‌طور که ذکر کردیم، در دنیای بزرگ کسب و کار، نرم‌افزارهای متنوعی طراحی شده و به مرحله اجرا رسیده‌اند. یکی از این نرم‌افزارهای کاربردی و مفید، به گروه مشاوره مدیریت نورا مربوط است که در ادامه به توضیح مختصری از این نرم‌افزار می‌پردازیم.

نرم‌افزار داشبورد مدیریتی نورا یک داشبورد تمام و عیار است که با توجه به فضای کسب و کار داخلی طراحی شده است. با استفاده از این نرم‌افزار، مدیران می‌توانند نمایی کلی و قابل پیش‌بینی از تمام فعالیت‌های سازمان و پروژه‌های خود داشته باشند.

همچنین با توجه به قابلیت‌های موجود در نرم‌افزار نورا، شما می‌توانید نظارت کامل و جامعی بر روی ارزیابی بخش مالی شرکت خود داشته باشید.

یکی از مهمترین مزایای نصب و اجرای نرم افزار داشبورد مدیریتی نورا بهره‌مندی از تخصص و دانش مشاوران فعال در این گروه است. در این تیم کارشناسان و مشاوران باتجربه‌ای به فعالیت مشغول هستند که راهنمای شما در حوزه مدیریت هستند.

نرم‌افزار داشبورد مدیریتی نورا با برنامه‌ریزی دقیق و اصول استراتژیک، مشاوره‌های لازم را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. با استفاده از این نرم‌افزار، مدیران در جهت توسعه کسب و کار خود قدم برمی‌دارند.

با نورا، به راحتی آینده مالی کسب و کار خود را برنامه‌ریزی کنید

نتیجه گیری و جمع بندی

در این مطلب گفتیم که داشبورد مدیریت چیست ؟ به این نکته نیز باید اشاره کنیم که داشبوردهای مدیریتی در زمان، به شکل قابل توجهی صرفه‌جویی می‌کنند. مدیران با بهره‌گیری از امکانات و قابلیت‌های این نرم‌افزارها، می‌توانند به خوبی داده‌ها و رخدادهای سازمان را تجزیه و تحلیل کنند. با پیشرفت در بخش مدیریت و ابزارهای مرتبط با آن، مدیران نظارت جامع‌تری نسبت به شرکت خود خواهند داشت. همچنین مدیران در موقعیت‌های مختلف، بر اساس شاخص‌های کلیدی عملکرد که در نرم افزار داشبورد مدیریتی وجود دارد، قدم‌های مؤثرتری برای رشد مجموعه خود برمی‌دارند.

اگر مدیری هستید که تا امروز از هیچ داشبورد مدیریتی استفاده نکرده‌اید همین حالا فرم درخواست مشاوره نورا را پر کرده و برای ما ارسال کنید. مطمئن باشید کسب و کار شما بعد از استفاده از نورا قابل مقایسه با قبل از آن نیست!

اشتراک‌گذاری

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

عضویت در خبرنامه نورا

لطفا کمی صبر کنید

عضویت در خبرنامه با موفقیت انجام شد

اسکرول به بالا

تماس با ما

برای تماس با ما از طریق فرم زیر پیام خود را ارسال کنید.

پاسخگوی تماس شما خواهیم بود

02166476489 🔷 09124836040 🔷 09204836044