2/5 - (5 امتیاز)

محاسبه سنوات سال 1401 و فرمول آن

آنچه در این مطلب می‌خوانید

علاوه بر میزان عیدی و حقوق، موضوع سنوات سال 1401 هم یکی از موضوعاتی است که خیلی‌ها درباره آن سوال دارند. اینکه اصلا محاسبه سنوات 1401 به چه صورت است و در آخر چه مبلغی بابت این موضوع به شما تعلق می‌گیرد موضوعی است که در این مطلب به آن پاسخ دادیم؛ بنابراین اگر می‌خواهید بدانید که پایه سنوات 1401 چقدر است تا انتهای این مطلب همراه نورا باشید. همچنین برای درک بهتر، جدول سنوات 1401 را درج کردیم که می‌توانید آنرا مشاهده کنید.

سنوات چیست؟

سنوات یکی از موضوعات مهم حسابداری است که باید در محاسبات جریان نقدینگی سازمان به آن توجه داشت. در پاسخ به این سوال باید بگوییم که که حق سنوات مبلغی است که در هنگام پایان قرارداد (پایان کار شما با شرکت، سازمان، کارگاه و …) به کارمندان و کارگران پرداخت می‌شود؛ پرداخت آن هم به 2 صورت است:

 1. در هنگام خداحافظی و قطع همکاری شما با جایی که در آن مشغول به کار هستید
 2. پرداخت به صورت سالانه (پایان هر سال)

سنواتِ پایان کار، یک مزیت اجباری بوده و کارفرما موظف به پرداخت آن است، مبلغ سنوات سال 1401 برابر با آخرین پایه حقوقی است که کارگر یا کارمند دریافت کرده است. با این توضیح حالا می‌توانیم به سراغ محاسبه سنوات 1401 برویم.

سنوات سال 1401 و محاسبه آن

تعریف پایه سنوات در قانون وزارت کار

طبق قانون وزارت کار کلیه کارگاه‌هایی که مشمول قانون کار و دارای نیرو کار هستند، موظف‌اند در ازای یک سال کاری [برابر با 60 روز عیدی و پاداش] به کارکنان خود پرداخت کنند.

مبلغی که به کارگران پرداخت می‌شود نباید بیشتر از مزد 90 روز کاری آن‌ها شود و پرداختی آن‌ها باید در این رنج باشد.

بر اساس ماده 21 قانون کار باید به ازای یک سال کاری کارگر مبلغی با محاسبه فرمول ثابت به عنوان سنوات، مزایای پایان خدمت، حق سنوات و مزایای پایان کار برابر با مبلغ حقوق دریافتی آخر کارگر به او پرداخت گردد و این مبلغ باید از جانب کارفرما به کارگر پرداخت شود.

تعریف ماده 21 قانون کار درباره پایه سنوات

چرا پایه سنوات به بعضی از افراد تعلق نمی‌گیرد؟

بعضا صحبت‌هایی در مورد اینکه اگر مثلاً کارگری کار خود را ترک کند سنوات به وی تعلق نمی‌گیرد وجود دارد، که اصلا همچین صحبتی درست نیست.

بیشتر بخوانید:
مالیات های مستقیم چیست و چگونه اخذ می‌شود؟

پایه سنوات یکی از مزایای اجباری است که در هر شرایطی کارفرما باید نسبت به پرداخت آن به کارگر اقدام کند. سنوات با خاتمه کار یا فسخ قرارداد کار به کارگر پرداخت می‌شود و این حق حتی به افرادی که کمتر از یک سال کارکرد داشته باشند نیز به نسبت کارکرد آن‌ها تعلق می گیرد.

پایه سنوات به کمتر از یک سال (12 ماه) تعلق می‌گیرد؟

خیلی از کارگران و کارمندانی که کمتر از یک سال در یک مجموعه فعالیت کرده‌اند [با وجود عقد قرار داد] این سوال را می‌پرسند که آیا حق سنوات به آن‌ها تعلق می‌گیرد یا خیر؟

همانطور که در قسمت قبلی گفتیم، پرداخت سنوات از سوی کارفرما الزامی است و بنابراین در پاسخ به این که آیا حق سنوات به کمتر از 12 ماه تعلق می گیرد؟ باید بگوییم بله؛ در هر صورتی و در هر مدت کاری کارفرما موظف به پرداخت سنوات است.

محاسبه سنوات 1401 به چه صورت است؟

سنوات سال 1401 چقدر است؟

علاوه بر افزایش حقوق کارگران 1402 موضوع سنوات سال 1401 هم دغدغه بسیاری از کارگران و کارمندان است؛ در واقع سنوات برای هر فردی می‌تواند متفاوت باشد چون بر اساس پایه حقوق محاسبه می‌شود؛ بنابراین باید خودتان این مقدار را محاسبه کنید، اما چگونه؟

برای محاسبه سنوات 1401 اول باید حقوق پایه فرد در تعداد روزهای کارکرد وی در طول یک سال ضرب شده و عدد بدست آمده بر عدد 365 که تعداد روز‌های سال 1401 است، تقسیم شود.

روش محاسبه سنوات 1401

عددی که در این مرحله بدست می‌آید میزان سنوات پایان خدمت فرد در سال 1401 است. حال اگر فرد در سال‌های قبل نیز سنوات ذخیره داشته باشد، مبلغ سنوات سال‌های قبل وی نیز محاسبه شده و به مبلغ سنوات سال 1401 افزوده شده و به عنوان سنوات پایان کار فرد پرداخت می‌شود.

بیشتر بخوانید:
بررسی صفر تا صد حسابداری شرکت های بازرگانی
حق سنوات365 روز ÷ 30 × تعداد روزهای کارکرد در سال × (حقوق پایه روزانه + پایه سنوات روزانه + مزایای روزانه شغلی)  
جدول نحوه محاسبه سنوات سال 1401

بررسی جدول سنوات 1401

در جدول زیر می‌توانید به صورت جزء به جزء پایه سنوات و حق سنوات را مشاهده کنید.

حقوق پایهپایه سنواتحق مسکنبن کارگریجمع حقوق و مزایاعیدی 1402حق سنوات
41,797,5002,100,0006,500,0008,500,00058,897,50087,795,00043,897,500
جدول پایه سنوات 1401
بررسی پایه سنوات سال 1401

تفاوت حق سنوات با پایه سنوات چیست؟

در جدول بالا یک ستون رقم پایه سنوات و یک ستون، حق سنوات است، شاید دچار ابهام شوید که مگر این دوتا یک چیز نیست؟ خیلی‌ها فکر می‌کنند این دو، یک معنا دارد ولی در واقع اینگونه نیست. در زیر تعریف هر یک را می‌توانید ببینید:

برای اینکه بدانید پایه سنوات چیست باید آن را با حق سنوات مقایسه کنیم. حق سنوات به‌عنوان پاداش پایان کار به آن دسته از کارگرانی داده می‌شود که سابقه یک‌ساله کاری دارند؛ اما پایه سنوات برای کارگاه‌هایی است که طرح طبقه‌بندی مشاغل دارند که پایه سنوات به حداقل حقوق آن‌ها اضافه می‌گردد. «پایه سنواتی» را می‌توان بخشِ حمایتیِ پایه حقوق نامید که عموماً برای جبران کردن حداقل دستمزد، توسط شورای عالی کار، تصویب و ابلاغ می‌گردد.

تعریف پایه سنوات و حق سنوات (تفاوت آن‌ها):

 • حق سنوات پاداش پایان کار است و به کارگرانی که سابقه کار در کارگاه دارند تعلق می‌گیرد.
 • حق سنوات چه یک ماه سابقه داشته باشید چه 12 ماه، به شما تعلق می‌گیرد. (اگر یک ماه باشد به صورت یک دوازدهم و اگر دوازده ماه باشد، کامل محاسبه می‌شود.)
 • پایه سنوات به صورت ماهانه پرداخت می‌شود، اما حق سنوات در پایان قرارداد پرداخت می‌شود.
 • حق سنوات از پرداخت بیمه و مالیات معاف است، اما پایه سنوات شامل پرداخت بیمه و مالیات است.
بیشتر بخوانید:
مالیات بر ارزش افزوده چیست (نحوه محاسبه، روش اخذ و بازه پرداخت)

سخن پایانی درباره سنوات سال 1401

محاسبه سنوات 1401 یا سال‌های قبل از آن، نیازمند دقت نظر خاصی است و ممکن است آن چیزی که شما به صورت سرانگشتی حساب می‌کنید با آنچه حسابداران حساب می‌کنند تفاوت‌هایی داشته باشد. به همین دلیل هر سایتی را که باز کنید، نظر صریح و مشخصی درباره محاسبه سنوات ندارند. بهترین کار مراجعه به منابع انسانی یا حسابداران شرکت است. هر چند در نهایت در فیش حقوقی، مقادیر حق سنوات، پایه سنوات و غیره ریال به ریال درج شده است.

در صورتی که سوالی درباره حق سنوات سال 1401 دارید می‌توانید در قسمت کامنت‌ها سوال خود را مطرح کرده تا ما پاسخ دهیم.

آنچه در این صفحه می‌خوانید:
 • https://nuracashflow ir/calculation-money-1402/
 • https://nuracashflow ir/calculation-money-1402/#:~:text=برای محاسبه سنوات 1401 اول سال 1401 است، تقسیم شود &text=عددی که در این مرحله فرد در سال 1401 است

اشتراک‌گذاری

11 دیدگاه دربارهٔ «محاسبه سنوات سال 1401 و فرمول آن»

 1. جواد مدیرعامل

  ممنون از این مطلبی که گذاشتید، می خواستم ببینم فرمول محاسبه عیدی و سنوات سال 1401 با 1402 فرقی داره؟ یا نه همینه؟

  1. خیر فرقی نداره، فرمول یکیه، اما از اونجایی که پایه حقوق در هر سال متفاوته، رقم نیز متفاوت خواهد شد ولی باید از همین فرمول استفاده کنید.

  1. دوست عزیز دوباره مطلب رو بخونید، در واقع فرمول سنواتی که گذاشته شده برای کارمندان و کارگران فرقی نداره، در این مطلب سنوات کارگران سال 1401 هم محاسبه شده

 2. جواد میرنعمتی

  با سلام می خواستم بدونم برای من که 14 میلیون حقوق میگیرم و یک سال کامل کار کردم و حقوق پایه من 6 میلیونه حق سنوات من میشه 6 میلیون یا همون 14 میلیونه

 3. سلام کارگاه ما کارگرانی با سابقه کار متفاوت داره مثلا بعضی ۷ و بعضی ۱۰ سال هستش و نوع فعالیت انها یکسان است .میزان پایه سنوات برای هر کدام چقدر است ؟ پایه سنوات ک ۲۱۰ تومان هست برای همه کارگران با نوع شغلی متفاوت و سابقه کار متفاوت چطور محاسبه میشود

 4. سلام وقت بخیر من ۸ سال دارم دریک مجتمع مسکونی بعنوان نگهبان کار میکنم سنوات هنوزنگرفتم امثال میخوان پرداخت کننداونم به این دلیل که مسکونی هستش بعضی ازساکنین رفتن الان نمیتونیم ازشون بابت سنوات من پول بگیریم چه کاری میشه انجام داد واینکه بابت این ۸ سال چقدر به من تعلق میگیره

  1. سلام اگه براتون بیمه رد شده باشه امکان مطالبه داره،،،چون جای ک بیمه رد میکنن کارفرما هم داره،،،اما اگه بیمه نبودید و قرار داد ندارید کار کمی سخت میشه

 5. سلام استاد گرامی، یک شیرینی سرا، فروشنده ای داشته با قرارداد شفاهی و سفته بابت حسن انجام کار به مبلغ 5میلیون تومان، 7 ساعت در روز کار می‌کرده با 2روز مرخصی درماه و حقوق 2.500.000 تومان و 15 روز در ماه بیمه میشده (یک شیفت کاری) شروع کار از 15 اسفند 1400 بوده و فروشنده در تاریخ 24 اسفند 1401 از کاری ک باید انجام می‌داده سرباز زده و وقتی کارفرما اعتراض کرده چرا وظیفه اش رو انجام نداده با پرخاش و بدون اجازه محل کار را ترک کرده
  1. برای تسویه حساب با این شخص چه آیتم هایی باید بهش پرداخت بشه؟
  2.میزان عیدی، سنوات و.. باتوجه به اینکه حقوق 2.500.000 تومان بوده، به تفکیک چقدر هست؟
  3.با توجه به عدم انجام وظایف و ترک کار کارگر، ایا کارفرما می تونه عیدی رو پرداخت نکنه یا اینکه ضرر و زیانی مطالبه کنه؟
  4.درکل اگر کارگری با این شرایط ترک کار کنه کارفرما چه مطالبات و ادعای خسارتی میتونه بکنه؟
  ممنون میشم راهنمایی بفرمائید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

عضویت در خبرنامه نورا

لطفا کمی صبر کنید

عضویت در خبرنامه با موفقیت انجام شد

اسکرول به بالا

تماس با ما

برای تماس با ما از طریق فرم زیر پیام خود را ارسال کنید.

پاسخگوی تماس شما خواهیم بود

02166476489 🔷 09124836040 🔷 09204836044