4/5 - (2 امتیاز)

محاسبه مالیات دستگاه کارتخوان 1402

آنچه در این مطلب می‌خوانید

یکی از دغدغه‌های اصلی کاسب‌ها و مغازه‌دارها که اخیرا هم بیشتر شده است مالیات دستگاه پز است؛ اینکه محاسبه مالیات کارتخوان به چه صورت است؟ سوالی پرتکرار در بین مخاطبان نورا نیز است، برای همین ما تصمیم گرفتیم یک مقاله جامع درباره نحوه محاسبه مالیات کارتخوان منتشر کنیم و به تمامی سوالات شما پاسخ دهیم. پس اگر می‌خواهید بدانید مالیات کارتخوان چگونه محاسبه میشود تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

اگر دستگاه کارتخوان داری بخوان!

این روزها درد ناشی از خرید، با استفاده از کارت بانکی و دستگاه کارتخوان کم شده است، چون پول نقدی در جیب نداریم که بفهمیم چقدر از آن کم شده، قبلا یک قلمبه پول در کیف و جیب هر کسی بود که وقتی از حجم آن کم می‌شد، همزمان نگرانی از بابت کم یا تمام شدن پول در چهره فرد ظاهر می‌شد؛ اما دیگر از این خبرها نیست، یک کارت و یک کارتخوان و کم شدن چند رقم از حساب بانکی شما و اضافه شدن به حساب بانکی طرف دیگر، شده است کل ماجرای خرید و جریان نقدینگی و غیره.

معضلی به نام محاسبه مالیات دستگاه کارتخوان
روش محاسبه مالیات دستگاه کارتخوان و ابهامات آن

کرونا و پوزی شدن خریدها!

البته باید قبول کرد که بعد از فراگیری این دستگاه‌ها در بازار تعداد افراد زیادی توانستند خریدهای خود را با دردسر کمتری انجام بدهند؛ اما یکی از عواملی که باعث شد دستگاه های کارتخوان فراگیر شود، ویروس کرونا بود که موجب شد استفاده از پول نقد کمتر شده و خیلی از دارندگان کسب وکارها در جامعه به استفاده از دستگاه pos روی آورند.

این دستگاه مزایای بیشماری از جمله خرید آسان، سرعت بالا، قابلیت پرداخت قبوض و غیره را دارد؛ اما همین دستگاه‌ها برای دارندگانشان دردسر جدیدی زاییده به نام مالیات دستگاه کارتخوان!

بخشی از این دردسر، ابهاماتی است که در این باره وجود دارد، به عنوان مثال چندی پیش وقتی برای خرید یک قلم کالای ارزان که حدود 2 هزار تومان بود به یک دکه روزنامه فروشی رفتم، صاحب دکه خرید را قبول نکرد و گفت:

حداقل باید 5 هزار تومان خرید کنید، برای ما نمی‌صرفه هزار تومان کارت بکشی، همینجوری داریم کلی مالیات میدیم الان برامون مالیات کارتخوان هم محاسبه میشه!

اما آیا واقعا اینگونه است؟ یعنی به ازای هر تراکنش مالیات کسر می‌شود؟ آیا مالیات کارتخوان برای هزار تومان یا 100 هزار تومان فرقی می‌کند؟

چند وقتی می‌شود که طبق قانون تصویب شده مجلس، تمامی افرادی که از دستگاه‌های کارتخوان استفاده می‌کنند بایستی نسبت به پرداخت مالیات آن اقدام کنند اما ماجرای این مالیات چیست و چگونه محاسبه می‌شود؟

بیشتر بخوانید:
برای مدیرانی که نمی‌دانند مشاوره مالی و مالیاتی چیست

تراژدی‌های بعد از الزام محاسبه مالیات دستگاه کارتخوان

دردسر یکی دوتا نیست، خیلی دیده‌ایم که یک قانون تصویب شده اما در کنار آن 100 دردسر جدید زاییده شده است. مثلا همین مالیات دستگاه کارتخوان موجب شده خیلی‌ها به جای کارت، نقدی بگیرند.

تراژدی جالبی است، هم بیماری‌هایی مثل کرونا فراگیر شده، هم برای رعایت موارد بهداشتی بهتر است پول نقد ندهیم و نگیریم، هم برای درمان همان بیماری باید به مطب پزشک برویم و هم اینکه خیلی از پزشکان زیر بار دستگاه کارتخوان نمی‌روند و از بیمار، پول نقد می‌خواهند تا مالیاتی به دستگاه‌شان بسته نشود!

همه ما شاهد بوده‌ایم بعضی از افراد برای فرار از مالیات دستگاه پوز به جای کشیدن کارت دستگاه کارتخوان، خواهان پول نقد یا کارت به کارت اینترنتی هستند؛ اما خب این روش خیلی همه گیر نیست و شاید بعضی از افراد هنگام پرداخت وجه، دسترسی به اینترنت نداشته باشند، اخیرا هم پول نقد کم شده و سراغ هر دستگاه ATM که می‌روید پول ندارد، با این حال کسی پاسخگوی این هزارتوی پردردسر نیست.

6 مرحله ثبت و نحوه محاسبه مالیات کارتخوان

حالا چه باید کرد؟ مالیات کارتخوان چگونه محاسبه میشود و فرآیند ثبت آن به چه صورت است؟ در ادامه تمام فرآیند که باید طی کنید را به صورت گام به گام آورده‌ایم:

 1. به سایت https://tax.gov.ir/Pages/HomePage مراجعه کنید؛ سپس روی گزینه “پیش ثبت نام و ثبت نام الکترونیکی” کلیک کنید.
نحوه محاسبه مالیات کارتخوان
صفحه اصلی ثبت نام مالیات کارتخوان
 1. در این مرحله شما وارد صفحه‌ای می‌شوید که همه مراحل را توضیح داده، در پایین صفحه روی گزینه قرمز رنگ “ثبت نام” کلیک کنید.
سایت امور مالیاتی برای محاسبه مالیات کارتخوان
نوع مودی را انتخاب کرده، شماره ملی را وارد کنید و دکمه ثبت نام را بزنید
 1. روی گزینه “پیش ثبت نام جدید” بزنید.
 2. در صفحه باز شده قسمت سمت چپ فیلدهای مورد نیاز را پر کنید، این موارد عبارتند از:
  • نوع ثبت نام
  • کد پستی
  • تلفن همراه
  • کد امنیتی
  در انتها روی “پیش ثبت نام جدید” بزنید.
مالیات کارتخوان چگونه محاسبه میشود
بعد از انجام مراحل بالا، دکه پیش ثبت نام جدید را بزنید
 1. کد فعال سازی پیامک شده را در کادر مستطیلی وارد کنید و بعد گزینه ثبت را بزنید.
 2. لازم است در اینجا روی تمام موارد “قرمز رنگ” به ترتیب کلیک کرده و اطلاعات را کامل کنید. پس از کامل کردن تمام موارد قرمز رنگ روی “تایید نهایی اطلاعات و دریافت اطلاعات کاربری” بزنید.
ثبت مالیات کارتخوان 1402
کد پیامک شده را در کادر بالا وارد کنید
 1. در آخر پیش ثبت نام شما تکمیل شده و پس از چند دقیقه برای شما “کد رهگیری”، “کلمه عبور” و “نام کاربری” ارسال می‌شود. شما با داشتن این اطلاعات می‌توانید بعد از آن وارد حساب کاربری خود بشوید.
 2. پس از ورود در سمت چپ سایت، اطلاعاتی که ناقص و قرمز رنگ هستند را تکمیل کنید. پس از انجام این کار اطلاعات شما توسط سازمان امور مالیاتی بررسی شده و بعد از چند وقت پرونده شما تکمیل شده و کد مالیاتی به شما داده می‌شود.

در صورتی که مشکلی در انجام فرآیندهای ذکر شده دارید یا کلا درباره موضوعات مالیاتی نیاز به مشاوره دارید، می‌توانید روی مشاوران مالیاتی نورا حساب کنید، به صفحه مشاوره مالیاتی بروید و از خدمات ما استفاده کنید.

نحوه محاسبه مالیات کارتخوان 1402

در کل عنوانی برای مالیات دستگاه POS در سال 1402 وجود ندارد و دارندگان کارتخوان باید براساس مراحلی که گفتیم در سازمان مالیاتی ثبت نام کنند تا مشمول کد مالیاتی شوند.

برای محاسبه مالیات دستگاه پوز از فرمول خاصی استفاده نمی‌شود و نحوه محاسبه آن در 1400 ،1401 و 1402 و بعد از آن مانند همان فرمولی است که برای محاسبه “مالیات بر درآمد مشاغل” استفاده می‌شد و در اینجا نیز به کار برده می‌شود.

مقادیر نرخ مالیات دستگاه کارتخوان (POS) چقدر است؟

حالا که با مراحل ثبت نام مالیات کارتخوان آشنا شدید، حتما می‌پرسید، نرخ مالیاتی که بر دستگاه پوز بسته می‌شود چقدر است؟ در جدول زیر این مقادیر را آورده‌ایم:

رقم سودنرخ مالیات دستگاه کارتخوان
تا 50 میلیون تومان15 درصد
تا 100 میلیون تومان20 درصد
بیشتر از 100 میلیون تومان25 درصد
جدول محاسبه مالیات کارتخوان

اما نکته ای که وجود دارد این است که نوع شغل شما (تولیدی، بازرگانی یا خدماتی) نیز در این زمینه اثرگذار است. بنابراین، باید این نکته ذکر شود که مالیات جداگانه‌ای به نام مالیات دستگاه پز یا کارت خوان وجود ندارد و چنین کدی در سازمان مالیاتی تعریف نشده است، بلکه موضوع همان مالیات بر درآمد است.

به این ترتیب یعنی اگر صاحب مشاغل و دارنده مجوز صنفی هستید، اتصال دستگاه پوز شما به سیستم مالیاتی کشور، به منظور مشخص شدن درآمد واقعی و اطمینان یافتن از صحت اطلاعات و داده‌های ذکر شده در اظهارنامه مالیاتی است.

مالیات 500 و 100 میلیون تومان کارتخوان چقدر می‌شود؟

همانطور که در بالا مقدار نرخ‌های مالیات دستگاه کارتخوان را گفتیم؛ اگر گردش حساب شما تا 50 میلیون تومان باشد باید 15 درصد آن را به عنوان مالیات پرداخت کنید و اگر 100 میلیون باشد 20 درصد و بیشتر از آن 25 درصد مستلزم پرداخت مالیات است.

مالیات دستگاه POS مشمول چه کسانی می‌شود؟

طبق قانون سازمان امور مالیاتی تمامی دارندگان دستگاه‌های کارتخوان موظف هستند در سامانه امور مالیاتی ثبت نام کنند و کد اقتصادی دریافت کنند.

بدون هیچ استثنایی تمام افراد حقیقی که در مشاغل آزاد فعالیت دارند و از دستگاه کارتخوان استفاده می‌کنند و همه شرکت‌ها و سازمان‌هایی که به عنوان اشخاص حقوقی از دستگاه کارتخوان استفاده می‌کنند ملزم به پرداخت مالیات هستند.

اگر سوالی درباره مالیات کارتخوان دارید بپرسید

اگر شما هم جزو کسانی هستید که از دستگاه کارتخوان استفاده می کنید می بایست دستگاه خود را طریق سازمان مالیاتی کشور ثبت کنید. اگر دستگاه کارت خوان دارید، مشمول ثبت نام هستید و اگر کسب و کار شما با تغییراتی همراه شده است [مثل انحلال کسب و کار یا تغییر نشانی] ۶۰ روز فرصت دارید تا تغییرات ذکر شده را به سامانه امور مالیاتی اعلام کنید.

امیدواریم به تمام سوالات شما درباره محاسبه مالیات کارتخوان پاسخ داده باشیم، با این حال اگر همچنان سوالی ذهن شما را به خود مشغول کرده، با ما تماس گرفته یا در زیر همین مطلب کامنت بگذارید تا به آن پاسخ دهیم.

ثبت نکردن دستگاه کارتخوان در سامانه مالیاتی چه پیامدی دارد؟

اگر دستگاه کارتخوان کسب و کار خود را مطابق اعلام سازمان امور مالیاتی به پرونده مالیاتی خود متصل نکنیم، این دستگاه از طرف بانک مرکزی قطع گردیده و تا زمانی که آن را متصل نکنیم وصل نخواهد شد.

برخی از مزایا استفاده از دستگاه کارتخوان

●قابلیت دریافت وجه در محل ●برخورداری از سرعت ‌بالای تراکنش ها ●عدم محدودیت زمانی و مکانی برای انجام تراکنش ها ●عدم نیاز به برق و قابلیت ذخیره انرژی به وسیله باطری‌ های قابل شارژ

معایب دستگاه کارتخوان (Pos Terminal) چیست؟

یکی از نقاط ضعف این کارتخوان ها "دوام باتری" آن است، همچنین دستگاه پوزها می تواند هدفی برای کلاهبرداران و سرقت از آن باشد.

آیا همه کسانی که دستگاه پوز دارند باید مالیات بدهند؟

از نظر سازمان مالیاتی هر کسی که دستگاه pos داشته باشد و از طریق آن دستگاه درآمدی را کسب نماید. می‌بایست اظهارنامه مالیاتی خود را در مؤعد مقرر به سازمان مالیاتی ارسال و مالیات متعلق به خود را پرداخت نماید.

آنچه در این صفحه می‌خوانید:
 • https://nuracashflow ir/pos-terminal/#:~:text=مالیات 500 و 100 میلیون درصد مستلزم پرداخت مالیات است
 • https://nuracashflow ir/pos-terminal/#:~:text=همانطور که در بالا مقدار درصد مستلزم پرداخت مالیات است
 • https://nuracashflow ir/pos-terminal/

اشتراک‌گذاری

10 دیدگاه دربارهٔ «محاسبه مالیات دستگاه کارتخوان 1402»

 1. سلام من در سال جاری با کارتخوانم حدود ۷۰۰میلیون تومان کارت کشیدم که بخش عمدش اصلا برای خودم نبوده میخواستم بدونم که نحوه محاسبه به مانند سال قبل هست یا برای سال جدید ندخ جدیدی ارائه شده لطفا راهنمایی کنید.
  و اگر کارتخوانم رو غیر فعال کنم بازم به من مالیات تعلق میگیره یا نه؟

 2. باسلام در صورتی که جنسی خریداری گردد و وجه آن از طریق دستگاه پوز پرداخت شود و بنا به عللی جنس را مرجوع کنیم و فروشنده در صورت برگشت وجه بگوید ۱۰ درصد به دلیل مالیات کسر میشود و مابقی مبلغ به خریدار عودت داده میشود،آیا این موضوع صحت دارد و مالیات جنس مرجوعی از خریدار باید کسر شود؟؟

 3. سلام وقتتون بخیر بتده وو یه کارتخوان سیار ۲۸ میلیون کارت کشیدم ک برای روز بازار هست الان باید چقدر مالیات پرداخت کنم صاحب کارتخوان میگه ۸۰۰تومن ایادرسته

 4. سلام ممنون از توضیحات شما آماده توضیحات دینی نوشته شده یک جا که درستش هم همینه مالیات را بر در آمد عنوان کردید.ولی مکرراً ملاک را تراکنش در دستگاه پوز در کف ۵۰ میلیون و بالاتر ،!! مگر مگر عین پول رد و بدل شده سود هست که صریحا نوشتید تراکنش مثلاً پنجاه میلیون ده درصدش مالیاتحساب خواهد شد . لطفاً شفاف و منطقی بنویسید نه وحشتناک.ممنون

  1. دولت مردم وادار به فرار مالیاتی میکنه این که شد مث دوران رابین هود پرنس جان با مالیات سنگین پدر مردمو در میارن. باز اگه بدونیم این پول برای کشور خودمون خرج میشه اظکالی نداره وقتی میدونیم پولمون مستقیم میره???.. خدا لعنتتون کنه ما که کارگریم.. یک گروه قرعه کشی پنجاه نفره تو محل باز کردیم هر کدوم هفته یک میلیون میگیریم و قرعه کشی میکنیم و پول به برنده قرعه میدیم هفته بعد همین منوال تا همه پنجاه کفر پولشونو بگیرن شانس بیشتر با کسی که زودتر تو قرعه کشی هفتگی برنده بشه بعد خر شدیم برای راحتر شدن دریافت کارتخوان خریدم الان ماهی دویست میلیون کارت میکشیم و این کارتخوان بنام منه الان فهمیدم مالیات سنگین داره خوب این پول مال من نیس سودش مال من نیس اگه هم تو قرعه کشی کسی برنده بشه تا قرون اخر باید پس بده فقط مالیات میمونه هر ماه برای من دو ساله هم دارم کار میکنم با پز.. خواستم بدونم تکلیف من چیه چجوری این مالیات میتونم پرداخت نکنم.. واقعا هم تو این ماجرا دولت چجوری برای من کارگر از پز میخواد مالیات بگیره

 5. سلام سالانه مالیات یک دستگاه کارخوان سیار چقدر است آیا پولی که در حساب همان کارت باشد شامل مالیات میشود

  1. سلام یک پروانه کسب برای شغل قالیشویی دارم ویک دستگاه پوز سیار با حسابی که به اداره مالیات مجوزم ثبت هست بنام خودم ویک دستگاه پوز فقط بنام قالیشویی خودم ولی با کد اقتصادی همسرم جدا به حساب همسرم وصل هست مالیات چطور محاسبه می‌شود .؟آیا دوتا مالیات میخوریم ؟چطور هردوحساب ادغام کنیم؟

   1. این عدد و درصد که میگن از سود کل هست… توجه بفرمایید… سووووود کللللل… تو هر صنف طریقه محاسبش فرق داره… منظور این نیست شما اگر 100 تومن کلا کارت کشیدی باید 20 میلیون بدی

 6. سلام من در دستگاه کارت خوانم ماهیانه صدملیون کارت میکشن.این چقدرش مالیات میشه.درضمن من لباس هست کارم.بعد این صدملیون همش مال خودم نیست.بیشترش مال مردم که باید پول لباسش بدم یکمیش مال خودم این چطور انصاف هستش

 7. اقایون دوستان نگران نباشید
  هدف این دولت اینه هرچی کارکردیم نصف نصف شماچرامتوجه نیستیدهالاهی کارت بکش

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عضویت در خبرنامه نورا

لطفا کمی صبر کنید

عضویت در خبرنامه با موفقیت انجام شد

اسکرول به بالا

تماس با ما

برای تماس با ما از طریق فرم زیر پیام خود را ارسال کنید.

پاسخگوی تماس شما خواهیم بود

02166476489 🔷 09124836040 🔷 09204836044