کارمزد دستگاه پوز یا کارتخوان
امتیاز دهید post

میزان کارمزد دستگاه پوز در سال 1403

آنچه در این مطلب می‌خوانید

می‌دانید هر تراکنشی که با دستگاه پوز انجام می‌دهید چقدر کارمزد برایتان می‌افتد؟ در این مطلب می‌خواهیم به همین موضوع بپردازیم و بررسی کنیم که کارمزد دستگاه پوز 1403 چقدر است؟ این رقم شاید از نظر ما بسیار ناچیز بیاید، اما برای بانک‌ها رقم بسیار بزرگی است! با نورا همراه باشید تا بررسی کنیم و ببینیم در هر تراکنش چقدر کارمزد دستگاه پوز می‌دهیم و خودمان خبر نداریم.

مقدمه‌ای پیش از برررسی میزان کارمزد دستگاه پوز

امروزه استفاده از دستگاه کارتخوان بسیار رایج‌تر از قبل شده طوری که هر نوع کسب و کاری را که نگاه می‌کنیم از کارتخوان استفاده می‌کند؛ خب دلیل‌اش هم خیلی واضح است که با استفاده از دستگاه کارتخوان برای کسب و کارها مشتریان می‌توانند به راحتی با کارت‌های مختلف و با امنیت بیشتر، پرداخت خود را انجام دهند و این تجربه باعث اعتماد بیشتر آن‌ها به کسب و کارها می‌شود.

همچنین، دستگاه کارتخوان به شما امکان می‌دهد تراکنش‌ها و فروش خود را بهتر پیگیری کنید و اطلاعات دقیقی از عملکرد مالی کسب و کارتان داشته باشید. با این حال از طرفی هم با هر تراکنشی که با دستگاه کارتخوان انجام می‌دهید، کارمزد دستگاه پوز از پول شما کسر می‌شود.

دو ابهام درباره این کارتخوان‌ها برای مردم وجود دارد که از ما نیز زیاد پرسیده می‌شود، یکی اینکه نحوه محاسبه مالیات کارتخوان چقدر است (که مفصل به این موضوع پرداختیم و می‌توانید مقاله آن را بخوانید.)

نکته یا ابهام بعدی، همین مقدار کارمزد دستگاه پوز است که آیا در هر تراکنشی کارمزد کم می‌شود؟ از همه مشترکین کسر می‌شود یا از صاحب دستگاه پوز؟ به همه این سوالات پاسخ می‌دهیم.

بیشتر بخوانید:
نقش تبلیغات در بازاریابی و فروش و انواع آن
کارمزد دستگاه پوز چقدر است؟

کارمزد تراکنش دستگاه پوز به چه معنا است؟

کارمزد تراکنش در واقع برای انتقال ارزهای رمز پایه از یک کیف پول به کیف پول دیگر پرداخت می‌شود. کارمزد تراکنش دستگاه پوز (POS یا Point of Sale Transaction Fee) به معنای هزینه‌ای است که توسط فروشندگان برای هر تراکنش انجام شده با استفاده از دستگاه پوز، پرداخت می‌کنند.

این کارمزد به عنوان جبران هزینه‌های مربوط به پردازش پرداخت الکترونیکی، برقراری ارتباط با شبکه پرداخت و خدمات مرتبط دیگر محاسبه می‌شود. علاوه بر این، برخی از فروشندگان نیز ممکن است هزینه خدمات فنی و پشتیبانی مرتبط با دستگاه پوز را در قالب این کارمزد دریافت کنند.

با بخشنامه ای که از سوی بانک مرکزی صادر شده است، تمامی دارندگان دستگاه‌ های پوز (به استثنا نانوایی‌‌ها و سوپرمارکت‌ها) و درگاه‌‌های پرداخت اینترنتی مستلزم به پرداخت کارمزد دستگاه کارتخوان هستند.

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
بررسی کارمزد دستگاه پوز 1402 و شرایط آن

کارمزد دستگاه پوز سال 1403 چقدر است؟

سال به سال که هیچ، روز به روز قیمت‌ها در کشور ما در حال تغییر است، بنابراین، وقتی از کارمزد دستگاه پوز صحبت می‌کنیم، منظورمان این کارمزد در سال 1403 است و قطعا این مقدار برای سال 1404 افزایش خواهد یافت.

مقاله مرتبط: اگر تمایل داشتید درباره سقف کارت کشیدن در دستگاه پوز ۱۴۰۲ نیز نکات کاملی بدانید حتما مقاله مرتبط به آن را بخوانید.

همانگونه که اشاره کرده‌ایم، بر اساس بخشنامه بانک مرکزی دارندگان دستگاه کارتخوان ملزم به کارمزد هستند، در واقع، این کارمزد به صورت مشترک توسط بانک صادر کننده کارت و فروشگاه پذیرنده پرداخت خواهد شد. اما این مبلغ چقدر است؟ در ادامه در جدولی که آورده‌ایم می‌توانید مبالغ متفاوت و کارمزدهایی که باید پرداخت شود را مشاهده کنید.

بیشتر بخوانید:
از کجا و چگونه کد مالیاتی بگیریم

جدول کارمزد دستگاه پوز 1403 + هزینه تراکنش های شاپرکی

در ادامه جدولی برای شما قرار دادیم که می‌توانید رقم دقیق کارمزد دستگاه کارتخوان را برای هر مقدار تراکنش مشاهده کنید:

مبلغ تراکنشکارمزد
تراکنش 1 میلیون تومانیکارمزد 200 تومان  
تراکنش 2 میلیونی تومانی  کارمزد 400 تومان  
تراکنش 3 میلیونی تومانی  کارمزد600 تومان  
تراکنش 5 میلیونی تومانی  کارمزد 1000 تومان
تراکنش 10 میلیونی تومانی  کارمزد 2000 تومان
تراکنش 20 میلیونی تومانی و بیشتر  کارمزد 4000 تومان

همچنین می‌توانید طبق جدول درج شده در پایین ریز جزئیات کارمزدها را مطالعه بفرمایید.

جدول کارمزد دستگاه پوز بر اساس مبالغ خرید و بانک های پذیرنده
 هزینه تراکنش های شاپرکی دستگاه پوز براساس بانک صادر کننده و بانک پذیرنده

طبق خبر خبرگزاری ایسنا؛ عضو هیئت رئیسه و خزانه‌ دار اتاق اصناف ایران در این زمینه ذکر کرده است که کارمزد تراکنش دستگاه‌های پوز بین مردم، اصناف و بانک باید تقسیم شود. ما در ادامه بخش هایی از صحبت ها را آورده ایم.

این عضور اتاق اصناف گفته است:

در دنیای مدرن امروز، ارائه دهندگان دستگاه‌های کارتخوان نگاهی درآمدی به آن ندارند. بلکه آنرا بستری برای کسب رضایتمندی و آرامش مردم در فرایند خرید می‌دانند. می‌دانیم که اگر قرار است، زیرساخت‌های خدمات الکترونیک بانک‌ها در این زمینه تقویت شده و خدمات خوبی ارائه شود، باید برای این منظور یک منبع درآمدزا برای بانک‌ها در نظر گرفت و کسی منکر این موضوع نیست اما این درآمدزایی نباید تنها هدف بانک مرکزی باشد.

مهدی امیدوار

موضوع این است که نسبت کارمزد و خدمات باید در نزد سیاست‌گذاران همخوانی داشته باشد. در واقع انتقاد اصناف هم در این مسیر است، نمی‌شود مالیات‌ستانی و گرفتن کارمزد را از کشورهای پیشرو الگو گرفت ولی سمت خدمات‌دهی مثل آنها را نادیده گرفت و همپای آن خدمات‌دهی را برای اصناف و کسبه گسترده نکرد.

کسب و کارهای معاف از کارمزد دستگاه پوز

همانطور که می‌دانید قانون پرداخت کارمزد دستگاه پوز از تیرماه 1402 شروع شده است اما یک سری از اصناف و کسب و کارها معاف از پرداخت این کارمزد هستند که در زیر می‌توانید لیست آن‌ها را ببینید:

 1. نانوایی ها
 2. داروخانه ها
 3. دفاتر خدمات مخابراتی
 4. جایگاه های سوخت
 5. مدارس
 6. بیمارستان ها
 7. وجوه دولتی، قوه قضائیه و شرکت های خدماتی
 8. حمل و نقل درون و حومه شهر و تاکسیرانی
 9. سوپرمارکت ها
 10. عوارض راه و پارکینگ

 با اینکه، کسانی که این مشاغل را دارند طبق اعلام بانک مرکزی معاف از کارمزد دستگاه پوز هستند اما صاحبان این صنف‌ها مدعی هستند که بانک مرکزی فقط نانوایی‌ها و سوپرمارکت‌ها را معاف کرده است و بقیه این اصناف در حال پرداخت کارمزد کارتخوان هستند.

به نقل از برخی اصناف و کسبه
اصناف معاف از کارمزد دستگاه کارتخوان

 اگر بخواهیم خیلی راحت تر از مقدار نرخ کامزد دستگاه پوز بگوییم مبلغ کارمزد به این صورت محاسبه خواهد شد که برای تراکنش‌های تا مبلغ (۶۰۰ هزار تومان) به‌ صورت ثابت ۱۲۰ تومان است و برای تراکنش‌های بالاتر از ۶۰۰ هزار تومان نیز دو ده‌ هزارم مبلغ تراکنش در نظر گرفته خواهد شد.

بیشتر بخوانید:
داشبورد مدیریتی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

با اینکه دستگاه پوز مزایای خیلی زیادی برای دارندگان دارد اما خب از طرفی همین دستگاه شامل مالیات می شود در واقع مقادیر نرخ مالیات دستگاه کارتخوان متفاوت می باشد که با مراجعه با مطلب اختصاص یافته ما به این موضوع می توانید درباره آن اطلاعات کسب کنید.

آنچه در این صفحه می‌خوانید:
 • https://nuracashflow ir/pos-machine-fee/
 • https://nuracashflow ir/pos-machine-fee/#:~:text=همانگونه که اشاره کرده‌ایم، بر فروشگاه پذیرنده پرداخت خواهد شد
 • کارمزد کارتخوان ها

اشتراک‌گذاری

4 دیدگاه دربارهٔ «میزان کارمزد دستگاه پوز در سال 1403»

 1. من تاکسی دارم هر تراکنشی که دارم مبلغ صدو بیست تومان کم میشه که درآمد چندانی تاکسی ندارد روزانه صدو پنجاه مسافر کارت می‌کشه که مبلغ هجده هزار تومان کارمزد داریم سال هفت میلیون تومان این انصاف نیست پیامک بانک که میاد درست هست که من چند کار کردم موجودی که از کارت میگیرم با آنچه که پیامک بانک داره فرق میکنه

 2. راننده بیابان

  کلا گرفتن کارمزد کار اشتباهی است رفته رفته کسی از این امکانات استفاده نمیکنه .مردم رو میارن به سمت پول نقد .. بعد دولت محترم باید بدونه واسه چاپ اسکناس چقدر باید هزینه کنه . وقتی مردم دارن کمک دولت میکنن که پول چاپ نشه به اقتصاد کشور کمک بشه . آین دستمزد مردم که به فکر کشورشون هستن .کارمزد گرفتن مانده کم بود اینم بهش اضافه شد …

 3. اگه به حساب دولت میره پس اون مالیات برای چیه،اگه به حساب شرکت های پوز میره خب این واریز روز بعد تراکنش های روز قبل چیه؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

عضویت در خبرنامه نورا

لطفا کمی صبر کنید

عضویت در خبرنامه با موفقیت انجام شد

اسکرول به بالا

تماس با ما

برای تماس با ما از طریق فرم زیر پیام خود را ارسال کنید.

پاسخگوی تماس شما خواهیم بود

02166476489 🔷 09124836040 🔷 09204836044