امتیاز دهید post

آموزش ارسال لیست بیمه و جزئیات آن

آنچه در این مطلب می‌خوانید

یکی از دغدغه‌های حسابداران یا مدیران سازمان‌ها در پایان هر ماه، تهیه و ارسال لیست بیمه تامین اجتماعی برای افرادی که تحت پوشش دارند است. نحوه ارسال لیست بیمه از مهم‌ترین دانستنی‌ها برای حسابداران است، جریمه‌های مربوط به بیمه کارکنان هیچوقت شامل بخشودگی نمی‌شوند پس مسئولین مربوطه باید علاوه بر داشتن سواد مالی یک فردی در مجموعه برای امورات مالی داشته باشند که حواسش به لیست بیمه تامین اجتماعی باشد. در این مطلب همراه ما باشید تا صفر تا صد آموزش ارسال لیست بیمه 1401 را با هم چک کنیم. قول می‌دهیم با خواندن این مطلب، دیگر نیاز به هیچ مرجع دیگری نداشته باشید.

آموزش ارسال لیست بیمه تامین اجتماعی
بیمه تامین اجتماعی

منظور از لیست بیمه چیست؟

یکی از چیزهایی که در مدیریت جریان نقدینگی خیلی مهم است و باید برای آن برنامه ریزی داشت، لیست بیمه است، این لیست، شامل سابقه بیمه کارگران و کارمندان مثل کدملی و نام کارکنان، دستمزد روزانه، دستمزد ماهانه، حق بیمه و…. سایر امورات می‌شود.

تمام کسانی که نام‌شان در این لیست ذکر شده است باید به صورت ماهانه حق بیمه‌ای، با هدف برخورداری از مزایای بیمه مزایای تامین اجتماعی پرداخت نمایند.

بیشتر بخوانید:
حداقل دستمزد کارگران ۱۴۰۲ (پایه حقوق 1402) چقدر است؟

ارسال لیست بیمه 1401 تامین اجتماعی چگونه انجام می‌شود؟

اگرچه ارسال لیست بیمه همانطور که در بالا اشاره کردیم برعهده کارفرمایان است؛ اما بیمه شدگان هم باید نسبت به ارسال مداوم آن به سازمان تامین اجتماعی هوشیار باشند و این موضوع را پیوسته بررسی کنند.

مواردی بوده است که کارفرما لیست بیمه را ماهانه رد نکرده است، در حالی که هزینه بیمه را از حقوق کارگر یا کارمند کسر کرده است. گفتنی ارسال چنین لیستی در هر شرکت و سازمانی به عهده حسابداران است.

بسیاری از افراد بعد از مراجعه به مراکز درمانی متوجه این موضوع شده‌اند

حتما بخوانید: عیدی کارگران، کارمندان و بازنشستگان 1402

گام به گام آموزش ارسال لیست بیمه

روش ارسال از ثبت نام در سامانه تامین اجتماعی شروع می‌شود. لذا برای اینکه بتوانید لیست بیمه کارمندان خود را به صورت غیر حضوری ارسال کنید، باید اول در سامانه تامین اجتماعی ثبت نام کنید.

 1. در ابتدا به آدرس اینترنتی https://eservice.tamin.ir مراجعه نمایید.
 2. سپس گزینه ورود به سامانه را انتخاب کرده و بعد (فیلد) نام کاربری و رمز عبور را وارد کنید.
 3. در مرحله بعد با ورود به قسمت کارفرمایان، به بخش لیست حق بیمه و ارسال لیست حق بیمه مراجعه کنید.
 4. در بخش بعدی شما منوی لیست حق بیمه را مشاهده می‌کنید.

در این قسمت از دو طریق امکان ارسال لیست حق بیمه را دارید:

 • بارگزاری فایل لیست حق بیمه
 • ایجاد لیست حق بیمه جدید آنلاین

با کلیک روی گزینه بارگزاری فایل امکان بارگزاری فایل برای شما فراهم می شود.

ارسال لیست بیمه 1401 از طریق سایت تامین
 1. برای ارسال لیست حق بیمه ماهانه باید درخواست استفاده از خدمات غیرحضوری را پر کنید. این فرم در منوی خدمات کارفرمایان قرار دارد.
 2. در مرحله بعدی شما باید لیست را تایید کنید. این به این معنی است که بعد از بارگذاری فایل، ثبت اولیه شده و در نهایت تایید می‌شود. در این قسمت فرایند به پایان رسیده است و می‌توانید مرورگر خود را ببندید.

نکات کلیدی در مورد لیست بیمه

در رابطه با ارسال، هم باید فرآیند ارسال را به خوبی یاد بگیرید و هم از زمان ارسال آگاه باشید. هر کارفرما برای پرداخت حق بیمه پرسنل و ارسال لیست بیمه هر ماه، فقط ۳۰ روز فرصت دارد.

چنانچه در این مدت اقدام به ارسال نکنید، مشمول جریمه دیرکرد شده و از ارسال ماهانه نیز جلوگیری خواهد شد. همچنین با توجه به اینکه در روزهای پایانی هر ماه ترافیک سرور سایت تامین اجتماعی به شدت زیاد است، لذا تلاش کنید زمان ارسال لیست بیمه را مدیریت کنید و آن را به روز های پایانی هر ماه موکول نکنید.

نکته پایانی درباره ارسال لیست بیمه 1401

اگر قوانین ارسال لیست بیمه را به صورت مرحله و مرحله اجرا کنید در فرایند ارسال با مشکلی روبه رو نخواهید شد. حتما جزئیات نحوه ارسال این لیست را جدی بگیرید و به آنها توجه کنید. به عنوان یک کارفرما همیشه سعی کنید نسبت به رد کردن بیمه کارمندان خود مسئولیت پذیر باشید و به موقع و با ارقام درست آن را رد کنید.

ما در این مطلب سعی کردیم تمام نکاتی آموزشی لیست بیمه را به شما بگوییم، در صورتی که باز هم ابهام و سوالی دارید، کامنت کنید تا پاسخ آن را بدهیم.

جریمه عدم ارسال لیست بیمه چقدر است؟

سازمان تامین اجتماعی برای رد کردن لیست بیمه تامین اجتماعی مدتی 30 روز برای کارفرمایان شرکت ها در نظر گرفته است، و اگر تا پایان این مدت مشخص شده اقدامی صورت نگیرد، سرپرست کارگاه ها و… مشمول پرداخت جریمه نقدی، تحت عنوان عدم ارسال رد کردن لیست بیمه تامین اجتماعی به میزان 10% مبلغ حق بیمه همان ماه خواهند شد.

آیا به صورت حضوری هم می توان لیست بیمه را رد کرد؟

برای رد کردن لیست بیمه به شعبه تامین اجتماعی، دو روش وجود دارد: 1)مراجعه حضوری به شعبه بیمه و تحویل فایلهای ذخیره شده روی CD به مامور مربوطه. 2)ارسال فایل‌های تهیه‌شده از طریق سامانه ارسال لیست بیمه تامین اجتماعی به آدرس eservices.tamin.ir

به جز بارگذاری لیست بیمه در سامانه چه امکانات دیگری وجود دارد؟

در حساب کاربری کارفرمایان در سامانه Eservices، به غیر از امکان بارگذاری فایل لیست حق بیمه، امکانات زیر نیز در اختیار کارفرمایان قرار دارد: 1)مشاهده سوابق لیستهای ارسالی 2)ایجاد لیست حق بیمه جدید آنلاین 3)کپی لیست حق بیمه از ماه قبل 4)میز کار اصلاحی قبل از ارسال لیست به شعبه

آنچه در این صفحه می‌خوانید:
 • https://nuracashflow ir/insurance-list/
 • آموزش رد کردن بیمهخ
 • نحوه ارسال لیست بیمه در سامانه جدید

اشتراک‌گذاری

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عضویت در خبرنامه نورا

لطفا کمی صبر کنید

عضویت در خبرنامه با موفقیت انجام شد

اسکرول به بالا

تماس با ما

برای تماس با ما از طریق فرم زیر پیام خود را ارسال کنید.

پاسخگوی تماس شما خواهیم بود

02166476489 🔷 09124836040 🔷 09204836044