3/5 - (8 امتیاز)

عیدی کارگران، کارمندان و بازنشستگان 1402

آنچه در این مطلب می‌خوانید

هر ساله با فرا رسیدن سال نو زمزمه موضوع مبلغ عیدی کارگران، کارمندان و بازنشستگان اوج می‌گیرد. با نزدیک شدن به آخر سال، بازنشستگان، کارمندان و کارگران می‌خواهند بدانند تکلیف عیدی 1402 چیست و در نهایت چقدر می‌گیرند. با ما همراه باشید تا به صورت مفصل درباره عیدی سال 1402 توضیح دهیم، همچنین جداول و فرمول محاسبه عیدی را نیز در این مطلب درج کردیم. اگر حوصله مطالعه این مطلب را ندارید، جداول آن را که در پایین درج شده را نگاه کنید. همچنین باتوجه به اینکه میزان عیدی 1403 کارمندان نیز اعلام شده است، حتما نگاهی به آن مطلب هم بیاندازید.

آیا با عیدی سال 1402 شگفت زده خواهیم شد؟

علاوه بر حرف و حدیث‌ها درباره افزایش حقوق کارگران 1402 با نزدیک شدن به پایان سال، هنوز تکلیف عیدی‌ها نیز مشخص نشده و با این وضعیت تورمی مشخص نیست این عیدی چقدر خواهد بود. هرچند عیدی براساس میزان حقوق دریافتی سال 1401 محاسبه می‌شود؛ با این حال کارمندان و کارگران معتقدند با افزایش شگفت انگیز قیمت‌ها، حداقل میزان عیدی باید به گونه‌ای باشد که بتوان با آن خرید عید را انجام داد.

یکی از حقوقی که طبق قوانین کار، برای افراد در عرصه کار پیش بینی شده است، حق دریافت عیدی سالیانه است. در اصلِ حق دریافت عیدی سالیانه، تفاوتی میان اشخاص حاضر در عرصه کار وجود نداشته و تمامی آن‌ها از کارگران تا کارمندان و بازنشستگان از این حق قانونی برخوردارند؛ اما هنگامی که به مساله میزان عیدی می‌رسیم، تفاوت‌های آشکاری میان این گروه‌ها در رابطه با مبلغ پاداش سالیانه دیده می‌شود.

میزان عیدی کارکنان دولت در سال 1402

عیدی کارمندان 1402 نیز مانند کارگران می‌باشد و کارگرانی که به صورت تمام وقت مشغول به کار هستند می‌توانند حداقل و حداکثر عیدی را دریافت کنند.

بیشتر بخوانید:
پرسونا چیست و تدوین آن چه مراحلی دارد؟

در مورد نحوه پرداخت عیدی کارمندان 1402 می‌توان گفت برای اولین بار در سال 1374 قانون عیدی کارمندان به تصویب رسید که دولت موظف است به صورت نقدی و یا غیر نقدی به کارمندان دولت به صورت مساوی عیدی پرداخت نماید که کارمندان دولت شامل تمامی موسسات و شرکت‌ها و وزارت خانه‌ها سازمان‌های دولتی می‌باشد.

بر اساس این قانون مبلغ عیدی سال 1402 کارمندان دولت به هر میزانی که باشد باید به صورت مساوی به همه کارمندان پرداخت گردد.

دولت هرساله میزان عیدی کارمندان دولت را مشخص می‌کند، به این ترتیب که هیات وزیران در بهمن ماه جلسه‌ای تشکیل داده و در این جلسه درباره میزان عیدی آخر سال کارکنان دولت تصمیم گیری می‌کند و نتیجه این تصمیم به عنوان یک مصوبه به دستگاه‌های اجرایی اعلام می‌شود.

این میزان عیدی کارکنان دولت در سال ۱۴۰۲ هشت میلیون و سیصد و پنجاه هزار تومان و حداکثر دوازده میلیون و پانصد و سی و نه هزار تومان است و زمان واریز عیدی همزمان با حقوق بهمن ماه می‌باشد.

نحوه محاسبه عیدی کارگران 1402

روش محاسبه عیدی کارگران متفاوت است؛ عیدی این قشر زحمت کش بر اساس قانون «تعیین عیدی و پاداش سالانه کارگران» محاسبه می‌شود.

معمولا کارگرانی که تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند، عیدی خود را از این سازمان دریافت می‌کنند. مبلغ عیدی کارگران مقداری بیش‌تر از عیدی کارکنان دولت در سال 1402 است. بسیاری از این افراد به دنبال روشی برای محاسبه میزان عیدی خود هستند. در این بخش روش محاسبه عیدی کارگران را برای شما توضیح می‌دهیم.

مبلغ دقیق عیدی 1402 کارگران چقدر است؟

بر اساس تصمیم شورای‌عالی کار، عیدی در نظر گرفته شده برای کارگران حقوق‌بگیر زیر نظر قانون کار در نوروز ۱۴۰۲ رقم عیدی به شرح زیر است:

عیدی 1402 کارگران بین 8 میلیون و ۳۵۹ هزار تومان تا ۱۲ میلیون و ۵۳۹ هزار و ۲۵۰ تومان است.

به استناد شورای عالی کار

اما این رقم چگونه محاسبه می‌شود؟ در ادامه به نحوه محاسبه آن اشاره خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید:
بازاریابی موبایلی یا موبایل مارکتینگ چیست؟

عیدی سال 1402 کارگران و کارمندان چگونه محاسبه می‌شود؟

طبق قانون وزارت کار، کارفرما باید حداقل دو برابر پایه حقوق و حداکثر سه برابر پایه حقوق به کارمندان خود عیدی بدهد. محاسبه میزان عیدی کارگران فرمول ثابتی دارد که برای افرادی مورد استفاده قرار می‌گیرد که حداقل یک سال سابقه کار داشته باشند، البته برای افراد دارای کمتر از یک سال سابقه کار نیز فرمولی برای محاسبه عیدی مشخص شده است که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت.

اگر مبلغ 139,325 تومان که مبلغ دستمزد روزانه در سال 1401 است را در 60 و یا 90 ضرب کنیم، به ترتیب حداقل و حداکثر عیدی سال 1402به دست خواهد آمد:

فرمول های زیر برای کسانی ذکر شده است که یک سال سابقه همکاری با کارفرما را دارند.

تصویر بالا فرمول حداقل و حداکثر عیدی را مشاهده کردید، اما اگر کمتر از یک سال سابقه کار دارید باید طبق فرمول زیر عمل کنید:

جدول حداقل میزان عیدی کارگران و کارمندان در سال 1401

حداقل میزان عیدی در سال 1402معادل 60 روز پایه حقوق = 8,359,500
سقف عیدی در سال 1402معادل 90 روز پایه حقوق = 12,539,500
جدول حداقل و حداکثر عیدی سال 1402

مقایسه عیدی 1401 با سکه بهار آزادی

شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید رقم عیدی دریافتی شما با نرخ امروز سکه (اسفند 1401) چقدر است. در تصویر زیر می‌توانید این مقایسه جالب را ببینید و آنرا با سال‌های گذشته از سال 1387 تا کنون مقایسه کنید.

مقایسه عیدی 1401 با نرخ سکه

سرنوشت عیدی بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی 1402

بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی مثل کارگران هر ساله مبلغی را به عنوان عیدی سالانه دریافت می‌کنند فقط با این تفاوت که مقدار عیدی این افراد توسط سازمان تامین اجتماعی مشخص می‌شود.

بیشتر بخوانید:
مشاور حسابداری چیست و چرا شرکت‌ها به آن نیاز دارند؟

فرق بازنشسته و مستمری بگیر چیست؟

قطعاً همه ما این دو کلمه “مستمری بگیر تامین اجتماعی” و “بازنشسته تامین اجتماعی” را بارها شنیده‌ایم بدون اینکه بدانیم که این دو با هم دیگر متفاوت هستند.

بازنشستگان تامین اجتماعی بیشتر برای افرادی است که از پوشش بیمه تامین اجتماعی برخوردار هستند و با داشتن سن خاص و سابقه کاری لازم وارد مرحله بازنشستگی می‌شوند.

در مقابل مستمری بگیران تامین اجتماعی کسانی هستند که بازمانده بیمه تامین اجتماعی و یا از کار افتادگانی که هر ماه مقدار پولی را به عنوان مستمری از سازمان تامین اجتماعی دریافت می‌کنند.

میزان مبلغ عیدی مستمری بگیران تامین اجتماعی 1402 با بیست سال سابقه برابر با یک میلیون و ششصد هزار تومان می‌باشد و زمان واریز آن 16 بهمن ماه است.

عیدی 1402 سازمان تامین اجتماعی

عیدی سال 1402 تامین اجتماعی که مربوط به بازنشستگان تامین اجتماعی می‌شود برعهده هیئت وزیران است و تاکنون قانون عیدی سال 1402 تامین اجتماعی به تصویب نرسیده است. به طور کلی عیدی سال 1402 تامین اجتماعی مانند کارمندان دولتی از طرف هیئت وزیران تعیین می‌شود.

برای مثال عیدی سال 1401 تامین اجتماعی برای بازنشستگان برابر با یک ماه حقوق آن‌ها بوده و در سال 1400 برابر با 1,600,000 تومان بوده است.

جدول جزئیات عیدی 1402

در جدول زیر به راحتی با توجه به مدت همکاری با مجموعه خود می‌توانید عیدی سال 1402 خود را ببینید:

سابقه کارمبلغ عیدی
1 ماه۶۹۶,۶۲۵ تومان
2 ماه۱,۳۹۳,۲۵۰
3 ماه۲,۰۸۹,۸۷۵
4 ماه۲,۸۷۶,۵۰۰
5 ماه۳,۴۸۳,۱۲۵
6 ماه۴,۱۷۹,۷۵۰
7 ماه۴,۸۷۶,۳۷۵
8 ماه۵,۵۷۳,۰۰۰
9 ماه۶,۲۶۹,۶۲۵
10 ماه۶,۹۶۶,۲۵۰
11 ماه۷,۶۶۲,۸۷۵
12 ماه8,359,500
جدول کامل عیدی 1402 براساس سابقه کار

هر سوالی درباره عیدی 1402 دارید زیر همین مطلب و در قسمت نظرات، سوال خود را مطرح کنید، ما به سرعت سوال شما را پاسخ خواهیم داد.

اشتراک‌گذاری

17 دیدگاه دربارهٔ «عیدی کارگران، کارمندان و بازنشستگان 1402»

  1. با سلام پور من بازنسته تامین اجتماعی زیر یک ماه کارکرد براش رد کردن میخواستم بدونم عیدیشون چقدر میشه

  2. با عرض سلام احتراما به استحضار میرساند اگر صندوق سازمان تامین اجتماعی غیر دولتی هست در ظاهر ولی انتصابات دولتی هست زمانی به ضرر صندوق هست دولتی هستیم و زمانی که به سود صندوق هست کارگری غیر دولتی هست و ضمنا چندین گروه توسط دولت،مجلس در سفره صندوق تامین اجتماعی نشستند بدون آنکه بیمه پردازی داشته باشد یک مورد ایثارگری که صندوق های کشوری و لشکری از مزایایش برخور دار هستند ولی ایثارگری ما بازنشستگان میگویند غیر دولتی هستیم بنده خیلی خوشحال هستم که صندوقهای کشوری و لشکری از ایثارگری بهره می برند ولی این یک نوع تبعیض هست ایثارگری یک نام دارد که وظیفه خودمان در زمان جنگ تحمیلی روانه مناطق جنگی چه داوطلبانه چه در خدمت سربازی در جلو دشمن بعثی و حامیانش می ایستادیم از کشور خود و نظام جمهوری اسلامی دفاع میکردیم هیج ادعایی خود بنده نداشتم ولی این تبعیض را دیدم خیلی ناراحت شدم آقای مدیرعامل می فرماید اول بازنشستگان حق شان پرداخت شود بعدا کارکنان سازمان تامین اجتماعی حالا این بخشنامه به شماره ۱۰۰۰/۹۹/۶۴۴۶ مورخه ۱۳۹۹/۰۷/۱۵ برای کدام ارگان،سازمان،وزارتخانه هست بنده خودم گواهی منطقه جنگی از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ارتش جمهوری اسلامی به تامین اجتماعی آذربایجانغربی شهرستان خوی که بیست و چهار ماه منطقه جنگی دارم تا اینکه مدت خدمت سربازی را جز کارهای سخت و زیان آور محسوب کنند مسئولین بیمه ایی،مستمری،امور فنی، در آمد مشترک ۱۵ آقای لطفعلی زاده گفت باید به دیوان عدالت اداری شکایت بکنی تا اینکه چه رایی میدهند همان بخشنامه را که دقیقا مشخص کرده از ۴۵ روز منطقه جنگی چه امتیازی بر مبنای ریالی مشخص شده به ردیف تا سه سال و بیشتر آقای لطفعلی زاده گفت آن بخشنامه برای ایثارگری کارکنان خود سازمان صندوق تامین اجتماعی هست علت آنکه برای کارگران میگویند ما غیر دولتی هستیم پس را کارکنان تامین اجتماعی و دیگر صندوقها از مزایایی ایثارگری بهره مند شده اند فقط کارگر مظلوم فقط اضافه هست لطفا بررسی کنید اینگونه بر خوردها باعث ناراحتی بازنشستگان تامین اجتماعی میشود و به کف خیابان میآیند خواهش میکنم از مدیر عامل بپرسید آیا خبر دارد یا نه ؟

  3. سید اصغرحسینی

    باسلام
    من که 30سالوشش ماه سابقه دارم وین 60سال درسال 1402چقدر عیدی میگیرم برج 8سال 1401هم بازنشسته شدم چرا برای من حکم مستمری بگیر وارد شده
    واینکه فرق مستمری بگیر تامین اجتمایی با بازنشسته تامین اجتمایی چیست .لطفا مسیولین پیگیری فرمایید متشکرم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

عضویت در خبرنامه نورا

لطفا کمی صبر کنید

عضویت در خبرنامه با موفقیت انجام شد

اسکرول به بالا

تماس با ما

برای تماس با ما از طریق فرم زیر پیام خود را ارسال کنید.

پاسخگوی تماس شما خواهیم بود

02166476489 🔷 09124836040 🔷 09204836044