3.1/5 - (111 امتیاز)

افزایش حقوق بازنشستگان در سال 1402 چقدر است؟

آنچه در این مطلب می‌خوانید

آخر سال که می‌شود همه به ویژه بازنشستگان به دنبال یک خبر مهم هستند، یعنی افزایش حقوق بازنشستگان و میزان آن، امسال هم که با این شرایط نابسامان اقتصادی که همه از نظر معیشت و درآمد دچار مشکل شده‌اند بازنشستگان بیشتر نگران هستند؛ چراکه حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی همیشه افزایش کمتری داشته است. ما در این مطلب به بررسی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی 1402 پرداختیم. با ما همراه باشید.

افزایش حقوق بازنشستگان چقدر است؟

هر ساله زمانی که دولت لایحه بودجه را به مجلس ارائه می‌دهد، در آن میزان افزایش حقوق بازنشستگان هم مورد بررسی قرارگرفته است و تکلیف آن هم معلوم می شود. همانطور که در مقاله‌های قبلی نورا درباره حداقل دستمزد کارگران ۱۴۰۲ صحبت کردیم در اینجا درباره افزایش حقوق بازنشستگان توضیح خواهیم داد.

در همین رابطه چندی پیش کمیسیون تلفیق بودجه مجلس درباره افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی به رقم 20 درصدی اشاره کرد؛ این کمیسیون گفته است:

با مصوبه اعضا، حقوق بازنشستگان، وظیفه بگیران و مشترکان صندوق بازنشستگی کشوری و لشکری و سایر صندوق‌های بازنشستگی وابسته به دستگاه اجرایی نیز مشابه کارمندان به‌میزان ۲۰ درصد نسبت به آخرین حکم حقوق سال ۱۴۰۱ افزایش می‌یابد.

کمیسیون تلفیق بودجه مجلس

خبر جدید درباره حقوق بازنشستگان در تابستان 1402؟

متاسفانه برخی سایت‌های خبری برای بازدید بیشتر خبرهایی با تیترهای دروغین منتشر می‌کنند در حالی که هیچ اتفاق جدیدی در حوزه حقوق بازنشستگان نیافتاده و نخواهد افتاد. به عنوان مثال برخی از این سایت‌ها حرف‌های تکراری برخی نمایندگان مجلس را که بیشتر قدردانی از زحمات کارگران است را منتشر می کنند!

بیشتر بخوانید:
مالیات چیست و چه انواعی دارد؟

برای نمونه، به این مورد نگاه کنید؛ نماینده ساری و رئیس فراکسیون کارگری مجلس در جلسه ماهانه اعضای هیات مدیره کانون عالی بازنشستگان تامین اجتماعی کشور اخیرا در گفتگویی اعلام کرده است:

فراکسیون کارگری مجلس با همراهی و همکاری نمایندگان مجلس اقدامات خوبی را دربحث پرداخت بدهی‌های دولت به سازمان تامین اجتماعی درقالب رد دیون واجرای طرح همسان‌سازی حقوق بازنشستگان  تامین اجتماعی انجام داد اما عمق گرفتاری‌ها ومشکلات بالاست و اعتقاد دارم که زمانی می‌توانیم ادعا کنیم عدالت برقرار شده که کارگران و بازنشستگان  در آرامش و آسایش باشند.

علی بابایی کارنامی

همانطور که مشخص است چیز جدیدی به حقوق هیچ کارگر و بازنشسته ای اضافه نشده و مبلغ همان چیزی است که در ماه های ابتدایی سال تصویب شده و در حال حاضر به حساب بازنشستگان واریز می شود. بنابراین فریب اینگونه مطالب را نخورید.

افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی چقدر است؟
افزایش حقوق بازنشستگان احتمالا 20 درصد است

حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی ، کشوری و لشکری

در 21 بهمن ماه 1401، در لایحه بودجه ارائه شده از سوی دولت به مجلس، به افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در سال ۱۴۰۲ اشاره شد. البته در این لایجه حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری هم بررسی شده است.

در ادامه به بررسی حقوق هر یک از بازنشستگان تامین اجتماعی، کشوری و لشکری خواهیم پرداخت.

حداقل حقوق بازنشستگان ۶ میلیون و 300 هزار تومان

در لایحه دولت به مجلس اشاره شده است که افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در سال 1402 [اعم از بازنشستگان، وظیفه بگیران مشمول صندوق بازنشستگی کشوری و تامین اجتماعی نیروهای مسلح و سایر صندوق‌های وابسته به دستگاه‌های اجرایی] نباید کمتر از 6,300,000 هزار تومان باشد.

بیشتر بخوانید:
انواع مرخصی در قانون کار چیست؟

بنابر اعلام دولت حداقل حقوق بازنشستگان (تامین اجتماعی، کشوری و لشکری) 6 میلیون و 300 هزار تومان است.

به استناد لایحه بودجه دولت که در 27 بهمن به مجلس ارائه شد
حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی چقدر است؟
افزایش حقوق بازنشستگان کشوری

عیدی بازنشستگان چه زمانی واریز خواهد شد؟

در این زمینه رئیس کانون بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تأمین اجتماعی گفته است:

عیدی بازنشستگان تأمین اجتماعی از ۱۵ اسفند پرداخت خواهد شد. بنا بر اعلام دولت، عیدی بازنشستگان تأمین اجتماعی یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان در نظر گرفته شده است. ‌

رئیس کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی

این عیدی متلعق به بازنشستگان است، در صورتی که می‌خواهید درباره عیدی سال 1402 بخوانید روی لینک کلیک کنید.

افزایش حق اولاد و کمک هزینه عائله مندی در 1402

در رابطه با افزایش حقوق و دستمزد بازنشستگان در سال 1402، بحث هزینه عائله‌مندی و حق اولاد نیز مطرح است. امتیاز حق اولاد و کمک هزینه عائله‌مندی در لایحه بودجه سال آینده پیش‌بینی شده است.

هزینه عائله‌مندی و حق اولاد برای شاغلان و بازنشستگان به ترتیب 2280 و 1050 امتیاز خواهد بود. همچنین حداقل حقوق و دستمزد و مزایای شاغلان مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری و حداقل حقوق بازنشستگان و وظیفه‌بگیران سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح، همانند حقوق بازنشستگان 1402 با افزایش 20 درصدی همراه است.

حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی 1402 و زمان پرداخت آن

جدول افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در 1401

در جدول زیر می‌توانید به صورت خلاصه میزان افزایش حقوق و عیدی بازنشستگان را مشاهده کنید:

حداقل افزایش حقوق بازنشستگان 1402میزان عیدی بازنشستگان 1401
6 میلیون و 300 هزار تومانیک میلیون و 800 هزار تومان
جدول عیدی و حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

جمع بندی از افزایش حقوق بازنشستگان در سال 1402

همانطور که مبلغ حداقل دستمزد کارگران همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و با وجود اینکه در اسفند ماه به سر می‌بریم هنوز تصمیمی در این باره گرفته نشده است، میزان افزایش حقوق بازنشستگان قطعی شده و رقم آن 6 میلیون و 300 هزار تومان است. با این حال اگر سوالی درباره این موضوع دارید با ما در میان بگذارید تا به آن پاسخ دهیم.

بیشتر بخوانید:
هرآنچه باید درباره مالیات تکلیفی بدانید

آنچه در این صفحه می‌خوانید:
 • https://nuracashflow ir/pensioners-money/
 • https://nuracashflow ir/pensioners-money/#:~:text=حداقل حقوق بازنشستگان ۶ میلیون از 6,300,000 هزار تومان باشد
 • https://nuracashflow ir/pensioners-money/#:~:text=در لایحه دولت به مجلس از 6,300,000 هزار تومان باشد

اشتراک‌گذاری

147 دیدگاه دربارهٔ «افزایش حقوق بازنشستگان در سال 1402 چقدر است؟»

 1. عبدالحسین زندی

  برادرم شما مینویسید ایمیلتان منتشر نخواهد شد دیگه از بازنشستگی اجتماعی چی بدتره کلاغ را گفتند میگیرن رنگت میکنند گفت از سیاهی رنگی بالاتر هست حالا یه کارگر بازنشیته با شکم خالی را میخواهند چکار کنند از این پستی وحقیر تر هم هست که دانسته بازندگی مردم بازی میکنند اینها هیچی ندارند همه چیز را شرف وجدان مردی همه را زیر پا گذاشتند .مرگ ما تدریجی است چه بهتر زود مارا بکشند تف تف تف به این زندگی

 2. بیمه رانندگان از سال ۷۲ شروع شد و تا سال ۸۳ از روی بارنامه باربری حساب کردند که اکثر باربری ها حق بیمه رانندگان رو نپرداختن و حق شان رو خوردن ، بعد از ۸۳ فیش پرداختن ،،
  پدر ما از سال ۱۳۵۷ تا ۱۳۹۴ کار کرده و حق بیمه پرداخته اما زیر ۱۷ سال سابقه براش حساب کردن و الان یک چهارم کارمندها حقوق نمی گیره ، یعنی ۳/۸۰۰
  این درد کل راننده هاست ، یعنی یک نماینده ندارند که حق شان را بگیرن

 3. لعنت به این گونه زیستن.حالا شما هی به درد دلهای تا میتونید بخندیدبالاخره اگه قیامتی باشه.عدالتی باشه.خالقی باشه که هست.این خنده بازار شما به ما یه روزی به خودتون و خانواده محترمتون برمیگرده مطمین باشید اونوقت ما به شما نمیخندیم قدرت شهدا رو شکر و براتون دعا میکنیم

 4. من یه شخصی هستم که آفتاب لب بوم چه عرض کنم غروب کردم در قبرم بازه.اگه لحظه مرگم برسه هر طوری شده اول از خدا میخام به عنوان یه بنده گناهکار چند لحظه بشکایتم علیه شما گوش بده و خیالمو راحت کنه که از شما قویتره بعد مجازاتی کنه یک شکایتی از شما به خدا ببرم که دمار از روزگار تون در بیاره فقط امیدم به اینه

 5. باسلام .خودتون میگید حداقال حقوق بازنشستگان درسال ۱۳۴۰۲ ۶۳۰۰۰۰۰ تومان هستش بنده با ۳۰ سال سابقه بیمه رانندگان تاکسی بودم دی ماه ۴۰۲ بازنشسته شدم چرا حداقل حقوق بنده رو ۵۳۰۰ محاسبه کردن خواهشن جواب بدید.

 6. سلام علیکم ، طبق گفته‌های گذشته وجدید شما حداقل حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی از اول امسال بایستی ماهانه شش میلیون و سیصد هزار تومان باشد چرا حقوق من بازنشسته از اول سال پنج میلیون و پانصد هزار تومان است ؟!!! اگر من اشتباه میکنم لطف کنید درست اطلاع رسانی کنید در غیر اینصورت چرا با پیگیری های صورت گرفته متاسفانه سازمان تامین اجتماعی مشهد پاسخگو نیست و هر وقت مراجعه کردم مرا چرخوندن اعتراضم به کی باید بگم؟؟؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه نورا

لطفا کمی صبر کنید

عضویت در خبرنامه با موفقیت انجام شد

اسکرول به بالا

تماس با ما

برای تماس با ما از طریق فرم زیر پیام خود را ارسال کنید.

پاسخگوی تماس شما خواهیم بود

02166476489 🔷 09124836040 🔷 09204836044