5/5 - (1 امتیاز)

آیا خدمات حسابداری در ایران با خارج از کشور تفاوت دارد؟

آنچه در این مطلب می‌خوانید

گاهی کسب‌وکارهایی که قصد توسعه فعالیت خود در کشورهای مختلف را دارند، این سوال را از کارشناسان حوزه حسابداری می‌پرسند که آیا خدمات حسابداری در ایران با خارج از کشور تفاوت دارد؟ آیا صورت‌های مالی شرکت‌ها که در ایران تهیه شده‌اند، از قابلیت ارائه در بازارهای بین‌المللی برخوردارند؟ چه تفاوت‌هایی میان استانداردهای حسابداری ایران و استانداردهای بین‌المللی وجود دارد؟ طبیعتا برای داشتن ارتباط مالی بیشتر با سایر کشورها نیازمند استفاده از صورت‌های مالی هستیم که با استفاده از یک معیار مشترک به نام استاندارد بین‌المللی حسابداری ایجاد شده‌اند. با استفاده از خدمات شرکت‌های ارائه کننده خدمات حسابداری نظیر رایان محاسبان امکان دستیابی به چنین صورت‌های مالی برای شرکت‌های ایرانی فراهم شده؛ اما بیایید نگاهی مقایسه‌ای به خدمات حسابداری در ایران با خارج از کشور داشته باشیم تا در نهایت به تصمیم درست‌تری در ارتباط با چگونگی انتخاب یک شرکت ارائه کننده خدمات حسابداری بین‌المللی دست پیدا کنید.

آیا خدمات حسابداری در ایران با خارج از کشور تفاوت دارد؟

منظور از استانداردهای حسابداری بین‌المللی چیست؟

همان طور که در ایران معیارهای خاصی به استانداردهای حسابداری از سوی سازمان حسابرسی و کمیته تدوین استانداردهای حسابداری اضافه شده، سایر کشورها نیز ممکن است متناسب با سیاست‌های مالی و حسابداری خود تغییراتی در این معیارها ایجاد نمایند.

در این شرایط تکلیف صورت‌های مالی شرکت‌هایی که حوزه فعالیت آن‌ها در سطح بین‌المللی است چه می‌شود؟ پاسخ این سوال چیزی جز استفاده از استاندارد IFRS نخواهد بود. بسیاری از کشورهای جهان، استانداردهای گزارشگری مالی بین‌المللی (International Financial Reporting Standards) که مجموعه‌ای از استاندارهای حسابداری (شامل اصول، رویه و معیارهای تدوین گزارش مالی) هستند را پذیرفته‌اند.

این مجموعه استانداردها به وسیله انجمن بین‌المللی استانداردهای حسابداری (IASB) که مقر اصلی آن در لندن قرار دارد، به تصویب رسیده و از سوی 120 کشور در جهان پذیرفته شده است. هنگامی که صحبت از ارائه خدمات حسابداری بین‌المللی در شرکت‌های حسابداری همچون رایان محاسبان به میان می‌آید، این مجموعه‌ها از این استاندارد گزارش دهی مالی استفاده می‌کنند.

بیشتر بخوانید:
چگونه با مدل بازاریابی آیدا aida بفروشیم؟

علت ایجاد استانداردهای حسابداری بین‌المللی

اضافه شدن برخی معیارهای خاص به استانداردهای حسابداری کشورها، مشکلات زیادی را برای شرکت‌های چندملیتی و تجار که در عرصه بین‌المللی فعالیت دارند، ایجاد کرده و IFRS نیز به دلیل ایجاد رویه‌ای واحد برای تهیه صورت‌های مالی شرکت‌ها در قالب یک استاندارد جهانی تدوین شده است. استفاده از این استانداردها مزایای زیر را در پی خواهد داشت:

  • تسهیل روند ارائه خدمات حسابداری به شرکت‌های چندملیتی و بین‌المللی
  • تسهیل ایجاد بورس‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای
  • شفافیت در گزارش‌های مالی در سطح جهانی
  • تسهیل ارتباط میان شرکت‌های فعال در کشورهای مختلف
  • تامین بهینه منافع سرمایه‌گذاران با کاهش هزینه‌ها (به علت استفاده از استانداردهای با کیفیت عالی)
  • فراهم نمودن زمینه جذب سرمایه خارجی برای شرکت‌های داخلی

مقاله مرتبط: تعریف حسابداری چیست + نگاهی به انواع حسابداری

تفاوت خدمات حسابداری در ایران با خارج از کشور

به طور کلی رویکرد تدوین معیارهای استاندارد حسابداری از سوی کمیته تدوین استانداردهای حسابداری در ایران، منطبق با استانداردهای بین‌المللی است؛ اما گاهی برخی از سیاست‌های مالی و شرایط خاص سبب شده این کمیته دخل و تصرفی در این استانداردها داشته باشد.

همین مسئله سبب شده خدمات حسابداری ارائه شده در ایران با آنچه که در خارج از کشور رایج است، کمی متفاوت باشد. این تفاوت‌های ظریف در حوزه‌های مختلفی ظهور پیدا کرده که توضیح تفصیلی آن‌ها به شرح زیر است:

تفاوت در صورت سود و زیان جامع

در استاندارد سود و زیان جامع مورد استفاده در خدمات حسابداری داخلی، ارائه سود و زیان خالص دوره، سایر درآمدها و هزینه‌های شناسایی شده و تعدیلات سنواتی ضروری است و این درحالیست که در استاندارد حسابداری بین‌المللی صرفا ارائه دو مورد اول الزامی بود و تعدیلات سنواتی صرفا زمانی ارائه می‌گردد که تغییراتی در حقوق صاحبان سهام ایجاد شده باشد.

بیشتر بخوانید:
بررسی صفر تا صد حسابداری شرکت های بازرگانی

البته طبق استانداردهای تعیینی از سوی سازمان حسابرسی ایران، در صورت در دسترس نبودن سایر درآمدها و هزینه‌های شناسایی شده، نیازی به ارائه سود و زیان نیست؛ ولی بر اساس استاندارد IRFS، تحت هر شرایطی ارائه صورت سود و زیان جامع الزامی است.

تفاوت در ترازنامه‌های داخلی و بین‌المللی

یکی از مباحث دیگری که رایان محاسبان و به طور کلی شرکت‌های معتبر ارائه کننده خدمات حسابداری به آن توجه ویژه دارند، به مسئله تهیه ترازنامه‌ها مربوط می‌شود که دارای مباحث تفصیلی بسیار زیادی است؛ به عنوان مثال یکی از مواردی که در استانداردهای حسابداری ایران به آن توجه نشده، به موضوع انتقال مطالبات مربوط می‌شود و این درحالیست که شرح آن به تفصیل در استاندارد IRFS 9 آمده است.

یا مسئله دارایی‌های نامشهود که ارزیابی ارزش این دارایی‌ها در استاندارد حسابداری بین‌المللی الزامی اعلام شده؛ ولی در ایران به آن پرداخته نمی‌شود. علاوه بر موارد گفته شده، تفاوت‌های کوچک و بزرگ دیگری در ترازنامه‌های داخلی و بین‌المللی وجود دارد که همین مسئله دریافت خدمات حسابداری از شرکت‌های حسابداری معتبر نظیر رایان محاسبان را اجتناب‌ناپذیر می‌کند.

تفاوت در نحوه ارائه صورت‌های مالی

از تفاوت‌های دیگری که در مقایسه ارائه خدمات حسابداری در ایران با خارج از کشور باید به آن توجه کرد، در نحوه ارائه صورت‌های مالی است.

به طور کلی بر اساس استانداردهای حسابداری ایران، صورت مالی صرفا شامل یادداشت‌های توضیحی، ترازنامه، صورت جریان وجه نقد و صورت سود و زیان جامع می‌شود و این درحالیست که در استانداردهای بین‌المللی علاوه بر موارد گفته شده، ارائه صورت تغییرات حقوق صاحبان سرمایه نیز الزامی است.

بیشتر بخوانید:
هرآنچه درباره نرخ و درصد مالیات بر ارث باید بدانید

تفاوت در نحوه ارائه صورت سود و زیان

یکی از تفاوت‌های مهم موجود در این زمینه به مسئله الزامی بودن ارائه سود عملیاتی در استانداردهای داخلی مربوط می‌شود که در استانداردهای بین‌المللی چنین الزامی دیده نمی‌شود. در استاندارد بین‌المللی کلیه اقلام متناسب با نوع کارکرد و ماهیت طبقه‌بندی می‌شوند.

در ایران نیز تمامی اقلام به این شکل طبقه‌بندی می‌شوند؛ ولی هزینه‌های عملیاتی جدا از این پروسه بوده و باید بر اساس روش بها تمام شده طبقه‌بندی گردند. تفاوت در اصطلاح‌ها نیز از موارد دیگری است که شرکت‌های ارائه کننده خدمات حسابداری بین‌المللی به آن توجه دارند.

آیا خدمات حسابداری در ایران با خارج از کشور تفاوت دارد؟

رایان محاسبان؛ معتبرترین مرجع دریافت خدمات حسابداری بین‌المللی در ایران

شرکت‌ها برای آن که در عرصه بین‌المللی قد علم کنند، نیاز به ارائه صورت‌های مالی، ترازنامه و صورت سود و زیان جامع متناسب با استانداردهای حسابداری بین‌المللی دارند؛ چراکه تفاوت‌های ظریفی میان نحوه ارائه صورت‌های مالی تهیه شده بر اساس استانداردهای داخلی با بین‌المللی وجود دارد.

شرکت رایان محاسبان که دارای بیش از 23 سال تجربه کاری در حوزه ارائه خدمات حسابداری داخلی بین‌المللی است، با اشراف و تسلط کامل بر تفاوت‌های موجود در ارائه خدمات حسابداری در ایران با خارج از کشور، خدمات حسابداری بین‌المللی را با بهترین کیفیت ممکن در اختیار کسب‌وکارهای بین‌المللی در ایران قرار داده است. برای استفاده از خدمات حسابداری این مجموعه کافیست با شماره تلفن 02122355225 تماس بگیرید یا به وبسایت رسمی این مجموعه به آدرس www.rayanmohaseban.com مراجعه نمایید.

آنچه در این صفحه می‌خوانید:
  • https://nuracashflow ir/difference-accounting-services-iran-vs-abroad/#:~:text=تفاوت خدمات حسابداری در ایران در این استانداردها داشته باشد

اشتراک‌گذاری

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

عضویت در خبرنامه نورا

لطفا کمی صبر کنید

عضویت در خبرنامه با موفقیت انجام شد

اسکرول به بالا

تماس با ما

برای تماس با ما از طریق فرم زیر پیام خود را ارسال کنید.

پاسخگوی تماس شما خواهیم بود

02166476489 🔷 09124836040 🔷 09204836044