مشاوره سرمایه گذاری چیست
5/5 - (1 امتیاز)

چرا سرمایه گذاران باید بدانند مشاوره سرمایه گذاری چیست؟

آنچه در این مطلب می‌خوانید

سرمایه گذاری یکی از روش‌های کسب درآمد است که با هدف افزایش سرمایه ایجاد می‌شود و چیزی نیست که کسی نداد، آنچه ممکن است شما ندانید این است که در کجا باید سرمایه گذاری کنیم؟ اینجاست که باید پرسید مشاوره سرمایه گذاری چیست و چه فایده‌ای دارد. در واقع می‌توان گفت سرمایه گذاری یک فرآیند زمان‌بر است، یعنی با گذشت زمان با افزایش ارزش سرمایه نسبت به ارزش اولیه آن روبه رو خواهیم شد.

به عنوان مثال هنگامی که شخصی کالایی را به عنوان سرمایه گذاری خریداری می‌کند، هدف خریدار استفاده از آن کالا در آینده برای افزایش سرمایه و رسیدن به سود است. هدف سرمایه گذاران از سرمایه گذاری، بازدهی بیشتر در آینده، نسبت به آنچه که در ابتدا انجام شده، است. ما در این مطلب علاوه بر چیستی و اهمیت مشاوره سرمایه گذاری به دو سوال مهم دیگر هم پاسخ خواهیم داد، اول اینکه مشاوره سرمایه گذاری در بورس چیست و دوم مشاوره سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال چیست. با ما همراه باشید.

اهمیت گرفتن مشاوره سرمایه گذاری در بورس چیست

سرمایه گذاری در بورس و ارزهای دیجیتال یکی از سرمایه گذاری های جذاب در سال‌های اخیر بوده و هست، هرچند بورس در ایران با عملکرد فاجعه بار در دولت‌های یازدهم و دوازدهم هم جذابیت خود را از دست داد و هم اعتماد مردم.

علت آن هم مشخص است؛ مسئولان دولتی برای نجات بنگاه‌های ضررده خود و سرمایه‌هایشان، با فریبکاری مردم را به سرمایه گذاری در بورس تشویق کردند و کاملا صوری قیمت‌ها را افزایش دادند و بعد که سرمایه‌های مردم آمد، کسانی که با هدف این طراحی را کرده بودند سرمایه‌های خود را بیرون کشیده و بسیاری از افراد را به خاک سیاه نشاندند!

مشاوره سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال چیست

مدل‌های مختلف سرمایه گذاری در بورس و ارزهای دیجیتال

ورود چشم بسته به بازار سرمایه باعث می‌شود بسیاری از سرمایه‌گذاران اصطلاحا با دارایی‌های خود ازدواج کنند! جالب است که بیشتر مردم به دلیل همین موضوع و عدم آگاهی از بازار، در سود بسیار عجول و در ضرر بسیار صبور هستند و می‌گویند «نگه می‌دارم شاید ارزش این سهام دوباره بالا بیاید!» در صورتی که هر معامله‌ای حد سود و ضرری دارد. این چیزی است که مشاور سرمایه گذاری به شما می‌گوید.

اگر می‌خواهید بدانید مشاوره سرمایه گذاری چیست و چه کمکی به شما می‌کند، همین بس که بدانید اگر در همین دورانی که بورس با سر سقوط کرد از کمک یک مشاوره سرمایه گذاری استفاده می‌کردید حتما می‌توانستید از ضرر جلوگیری کرده و حتی سود کنید، یک مشاور مالی کمک می‌کند تا شما به خواسته‌های مالی خود برسید.

سرمایه گذاری در بورس و ارزهای دیجیتال مدل‌های مختلفی دارد که در زیر به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • سرمایه گذاری مستقیم در بورس و ارزهای دیجیتال
بیشتر بخوانید:
مشاوره امور انبارداری چیست و چه کمکی به شما می‌کند؟

در این روش فرد شخصا به انجام معاملات می‌پردازد. در سرمایه گذاری مستقیم افراد علاوه بر توانایی مالی باید دانش و تخصص کافی را جهت انجام معاملات داشته باشند. چرا که ورود به بازار بورس و ارزهای دیجیتال بدون داشتن اطلاعات کافی پرریسک و خطرساز خواهد بود.

 • سرمایه گذاری غیرمستقیم در بورس و ارزهای دیجیتال

در سرمایه گذاری غیر مستقیم سرمایه گذاران به دلیل عدم علم معامله در بازارهای بورس و ارزهای دیجیتال، افرادی را انتخاب می‌کنند که تخصص کافی در این زمینه را دارند و می‌توانند دارایی مراجعه کنندگان را مدیریت کرده و آن‌ها را به سوددهی مطلوب برسانند.

 • سرمایه گذاری بلند مدت در بورس و ارزهای دیجیتال

به سرمایه گذاری‌هایی که نقدشوندگی آن‌ها نسبت به سایر سرمایه گذاری‌ها به طول می‌انجامد، سرمایه گذاری بلند مدت می‌گویند.

 • سرمایه گذاری کوتاه مدت در بورس و ارزهای دیجیتال

به سرمایه گذاری‌هایی که می‌توان آن‌ها را در کوتاه‌ترین زمان به وجه نقد تبدیل کرد، سرمایه گذاری کوتاه مدت گفته می‌شود.

مشاوره سرمایه گذاری در بورس چیست

روش‌های مختلف سرمایه گذاری چیست؟

سرمایه گذاران با توجه به عواملی مانند میزان دانش و اطلاعات خود، زمان و بازدهی، روش‌های گوناگونی را انتخاب می‌کنند. در زیر به برخی از روش های سرمایه گذاری اشاره می‌کنیم.

 1. سرمایه گذاری از طریق خرید سکه
 2. سرمایه گذاری از طریق خرید مسکن
 3. سرمایه گذاری در بازار ارز
 4. سرمایه گذاری از طریق طلا
 5. سرمایه گذاری از طریق بازار بورس

مشاوره سرمایه گذاری چیست

منظور از مشاوره سرمایه گذاری یا investment Advisor ارائه توصیه‌های سرمایه گذاری به افراد، در مورد معاملات و یا تحلیل اوراق بهادار است.

مقاله مرتبط: 7 کاری که یک مشاوره کسب و کار برای شما می‌کند!

مشاور یا مشاوران سرمایه گذاری، به فرد یا گروهی اطلاق می‌گردد که هنگام ارائه مشاوره، موظف هستند ابزارهای مالی مناسب را با توجه به وضعیت مالی و همچنین اهداف مالی کوتاه مدت و بلند مدت سرمایه گذاران توصیه کنند.

بیشتر بخوانید:
وظایف مشاور برندینگ چیست؟

متخصصان سرمایه گذاری با در نظر گرفتن تحمل ریسک و زیان مشتریان به آن‌ها مشاوره می‌دهند. آن‌ها با مدیریت مستقیم یا غیرمستقیم به بررسی دارایی مراجعه کنندگان پرداخته و با توجه به توانایی‌های مالی فرد برای سرمایه گذاری در بازارهای سرمایه، راهکارهای خود را پیشنهاد می‌دهند تا مشتریان به سوددهی برسند.

مشاوره سرمایه گذاری چیست

خدمات مشاوره سرمایه گذاری چیست

مهم‌ترین خدماتی که یک مشاوره سرمایه گذاری می‌تواند به شما ارائه دهد عبارتند از:

 • تحقیقات سرمایه گذاری و ارائه گزارشات تحلیلی خود با توجه به بازار‌های سرمایه به سرمایه گذاران
 • معرفی فرصت‌های سرمایه گذاری
 • توصیه به خرید، فروش یا نگهداری
 • سبدگردانی و مدیریت سرمایه سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی
 • مشاوره در زمینه ریسک
 • اظهار نظر راجع به روند قیمت و ارزش گذاری
 • آموزش نحوه سرمایه گذاری در بازارهای سرمایه

مشاوره سرمایه گذاری در بورس چیست؟

برای آنکه بدانیم مفهوم مشاوره سرمایه گذاری در بورس چیست ابتدا باید با مفهوم بورس آشنا شویم. به بازاری که شرایط سرمایه گذاری در فعالیت‌های کلان اقتصادی را برای معامله گران فراهم می‌کند، بورس گفته می‌شود. در بازار بورس، اوراق بهادار معامله می‌شوند.

گاهی افراد به دلیل دانش کم یا به دلیل عدم شرایط و زمان برای یادگیری و تحلیل بازارهای بورسی و همچنین نوسانات زیاد این بازارها، ریسک‌های بالایی متحمل می‌شوند. در چنین شرایطی شرکت‌هایی که مورد تایید سازمان بورس هستند با مشاوره، دادن سیگنال به این افراد، ارائه راهکارهای درست و همچنین کم کردن ریسک معاملات، به آن‌ها کمک کرده و مشاوره مناسب با اهداف مشتریان را در اختیار آنان قرار می‌دهند. پس انتخاب مشاوره سرمایه گذاری در بورس، مناسب‌ترین راه حل برای این مشکل است.

نکته قابل توجه در مشاوره سرمایه گذاری در بورس این است که شرکت‌های سرمایه گذاری و مشاوران آن‌ها، اجازه تضمین سوددهی ندارند.

مزایای استفاده از مشاوره سرمایه گذاری چیست

مشاوره سرمایه گذاری در بورس شامل چه مواردی می‌شود؟

مهم‌ترین مواردی که شامل مشاوره سرمایه گذاری در بورس می‌شود و یک متخصص آن‌ها را به شما اعلام می‌کند عبارتند از:

 • مشاوره مالی شرکت‌های بزرگ
 • تحلیل سهام
 • اوراق درآمد ثابت
 • مشتقات
 • سبدگردانی داخلی و بین المللی

مشاوره سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال چیست

معامله در بازار بورس ایران نسبت به معامله در بازار ارزهای دیجیتال آسان‌تر است. از آن جایی که ارزهای دیجیتال به تازگی روی کار آمده‌اند، برای افرادی که آگاهی کافی در این زمینه ندارند ممکن است خطرآفرین و پر دردسر باشند. اما با وجود مشاوره سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال نگرانی معامله گران و سرمایه گذاران از بین می‌رود. از این رو افرادی که خواهان سرمایه گذاری در بازار‌های ارز دیجیتال هستند، می‌توانند با استفاده از مشاوران سرمایه گذاری معاملات خود را در این بازارها آغاز کنند.

بیشتر بخوانید:
ایمیل مارکتینگ چیست؟

ارزهای دیجیتال باید ویژگی‌هایی مانند ارزش آن در بازار، ساختار شبکه، وایت پیپر، جهانی بودن و حجم در گردش را داشته باشند؛ چرا که این ویژگی‌ها، به ارزهای دیجیتال ارزش و اعتبار می‌بخشند. بنابراین می‌توان گفت یکی دیگر از خدمات مشاوره سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال، انتخاب بهترین ارزهای دیجیتال با توجه به ویژگی‌های گفته شده و پیشنهاد آن‌ها به سرمایه گذاران است.

اهمیت مشاوره سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال چیست

مزایای مشاوره سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال چیست

استفاده از مشاوره سرمایه گذاری به سرمایه گذاران کمک می‌کند تا با آسودگی خاطر وارد بازار سرمایه شوند و معاملات خود را انجام دهند، چرا که مشاوران با دانش و تخصص خود ریسک و ضرر معاملات را کاهش داده و همچنین می‌توانند از خطر ورشکستگی جلوگیری کنند.

مشاوره سرمایه گذاری به افراد معامله گر کمک می‌کند تا با برنامه ریزی دقیق، دارایی خود را وارد بازار کرده و با انجام معاملات سودمند، آن را چند برابر کنند. از دیگر خدمات مشاوران سرمایه گذاری، توصیه به معامله گران جهت اختصاص ندادن تمام دارایی خود به یک نوع ارز است؛ چرا که با انجام این کار با توجه به نوسانات شدید بازارهای سرمایه و همچنین غیر قابل پیش بینی بودن این بازارها، کاهش سود و در نهایت ضررهای شدید مالی را به دنبال دارد.

نتیجه گیری و جمع بندی

ما در این مطلب به سه سوالی که در ابتدا اشاره کردیم پاسخ دادیم که این سه سوال عبارت بودند از:

 • مشاوره سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال چیست
 • مشاوره سرمایه گذاری در بورس چیست
 • مشاوره سرمایه گذاری چیست

ضمن بررسی هر یک از موارد بالا، گفتیم که این افراد چه وظایفی داشته و چه کمکی به شما می‌کنند. در پایان باید گفت که مدیریت سرمایه و حفظ سود به دست آمده در بازارهای بورسی از اهمیت زیادی برخوردار است که شاید بتوان آن را به عنوان یکی از مهم‌ترین اهداف مشاوران سرمایه‌گذاری در نظر گرفت.

اشتراک‌گذاری

3 دیدگاه دربارهٔ «چرا سرمایه گذاران باید بدانند مشاوره سرمایه گذاری چیست؟»

  1. سرمایه گذاری در بورس در زمان طولانی مدت تونسته نسبت به سرمایه گذاری در طلا و سکه طلا، بازدهی بیشتری برای سرمایه گذاران ایجاد کنه.

   1. این چیزی که شما میگی برای 8-9 سال پیش درسته اما الان سرمایه گذاری تو بورس یعنی تعیین یه سرنوشت کاملا نامعلوم برای پولت … اتفاقا سرمایه گذاری تو طلا همیشه امنیت بیشتری داشته این فقط هم مربوط به ایران نیست حداقل از 2 سال پیش ترند سرمایه گذاری تو طلا افزایش داشته چون امنیت بیشتری داشته. اما تو ارزهای دیجیتال این درسته و سرمایه گذاری تو اونجا تقریبا مطمئنه ولی به شرطی که با دید باز واردش بشی و آموزش دیده باشید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

عضویت در خبرنامه نورا

لطفا کمی صبر کنید

عضویت در خبرنامه با موفقیت انجام شد

اسکرول به بالا

تماس با ما

برای تماس با ما از طریق فرم زیر پیام خود را ارسال کنید.

پاسخگوی تماس شما خواهیم بود

02166476489 🔷 09124836040 🔷 09204836044