متاسفانه در اکثر راه اندازیهای کسب و کارهای نوپا شاهد هستیم که بودجه بندی صحیح انجام نشده است و این میشود یکی از مهمترین دلایل شکست کسب و کارهای نوپا.

  • بودجه ریزی درست و کاربردی: حتی الامکان از مدیران مالی و با تجربه ها در این زمینه استفاده کنیم.
  • اعتماد و تکیه به منابع مالی مطمین: هر پولی که داریم و یا فکر میکنیم می توانیم در زمان مورد نیاز از آن استفاده کنیم، لزوما در زمان نیاز محیا نیست و تبعات حساب کردن بر روی منابع غیر مطمین در اکثر جوانب دیده می شود.
  • هزینه های تامین مالی منطقی باشد. هر منبعی به هر قیمتی نه.
  • اگر میتوانید با یک جستجوی ساده در اینترنت یک فرم ابتدایی برنامه کسب و کار تهیه کنید و تا جایی که می توانید برای سوالهای آن پاسخ منطقی آماده کنید.

مطمین باشید اگر درست برنامه ریزی کنید به آنچه می خواهید می رسید. تغییرات محیط از بزرگترین عوامل چالش بنگاههای اقتصادی است اما میتوان گفت برای شروع کنندگان کم تاثیر تر است و دوم اینکه دقت خود را برای انتخابهای کسب و کارهایی که احتمال تاثیر بالایی از محیط دارند افزایش دهید. مثلا در یک کسب و کار اینترنتی هر لحظه امکان دارد رقیبی نمایان شود که سازمان یافته تر از شما اقدام کرده است و شما هنوز در وسط کار هستید و عملا روحیه و بازار خود را از دست می دهید. ولی در مثلا یک کسب و کار منطقه ای و تولیدی که نسبت به رقبا اطلاعات نسبی دارید این تهدید کمرنگ تر خواهد بود.

موفق باشید

حاتمیان